Adana Haberi: Tarihi Taşköprü üzerinde danslı kumaş tanıtımı

Tarihi Taşköprü üzerinde danslı kumaş tanıtımı

Tarihi Taşköprü üzerinde danslı kumaş tanıtımı

AKDENİZ Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından organize edilen ‘5. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, bu yıl, dünyanın hala kullanılmakta olan en eski köprüsü özelliği taşıyan Adana'daki Taşköprü üzerinde gerçekliştirildi. Yarışmacılara ait kumaş tasarımları, ünlü sanat yönetmeni Beyhan Murphy'nin kareografisinde hazırlanan dans gösterisiyle tanıtıldı.
Tarihi Taşköprü'deki ödül törene, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Sanayi Odası (ADASO) ve ATHİB Başkanı Zeki Kıcanç, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan ADASO ve ATHİB Başkanı Zeki Kıvanç, yarışmada ödül alanların 2 yıl boyunca yurt dışında eğitim alacağını söyledi. Çukurova'nın pamukla özdeşletiğini belirten Kıvanç, “Geçmişten bugüne sahip olduğumuz tasarım kültürümüzü geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Modayı takip eden değil, belirleyen bir üke olmak adına her alanda yenilikçi olmak zorundayız. Sektörümüz inşallah taklit eden değil, ürünleri taklit edilen bir yapı haline gelecek"dedi.
2008 YILINDAN BU YANA TASARIMI DESTEKLİYORUZ
AR-GE ve inavasyonun önemini vurgulayan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı ise, 2008 yılından bu yana tasarımı desteklediklerini kaydetti. Yaratıcılığın biraz daha geliştirdiği zaman çok daha iyi şeyler yapılabileceğini aktaran Kızartıcı, "Tasarımı desteklemediğimiz takdirde kültürel anlamda İtalya'yı örnek gösterirsek, çok eski zamanlarda tasarımda öne çıkmış bir ülke. Bir anlamda işin ekonomik döngü anlamında hammaliyesi var ama sadece bununla bir yere varamayacağımızı biliyorduk. Tasarımla ürünlerimizin farkındalığını hep artırmaya çalıştık. Bu kapsamda, kaliteli insanımızın sayısını artırmamız lazım. Bu amaçla biz yurt çapında yapılan tasarım yarışmalarını destekliyoruz" diye konuştu.
ADANA, ÜRETİMDE TÜRKİYE'NİN 3'TE 1'LİK PAYINA SAHİP
Konuşmasına kendisinin de bir tekstilci olduğunu hatırlatarak başlayan TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert, Adana'nın tekstil ve konfeksiyon üretiminde Türkiye'nin 3'te 1'lik bir paya sahip olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracattaki payının 18 milyar dolar olduğunu anlatan Kocasert, şunları söyledi:
"144 milyar dolar ihracat gerçekleştiren ülkede 26 milyar dolar hazır giyim, konfeksiyon ve tekstilden geliyor. Ülke ihracatı neredeyse adet/kilogram 1.5 dolarken bu sektör 21 dolar ihracat ortalaması yapıyorsa, kadına pozitif cinsiyet ayrıcalığı yapıyorsa, gücü yetebilecek düzeyde sermayeye iş imkanı sağlıyorsa, 2023 – 2073 ve çok uzun yıllar bu ülkenin geleceğinde ciddi rol oynayacak demektir. Ama alacak çok mesafemiz var. İtalya'da bu oran 70 doların üzerinde. Fransa'da 50 dolar. Yani biz adet kilogram ihracatımızı hiç artırmadan sadece AR-GE, inovasyon, tasarım ve marka dörtlüsü iyi kullanarak adımlar atsak ve 21 dolarlık ihracatı 40 dolara çıkarabilsek çok fazla yeni yatırıma girmeden ihracatımızı da 25 milyar dolardan 50 milyar dolara çıkarabiliriz."
Konuşmaların ardından ünlü sanat yönetmeni Beyhan Murphy'nin koreografisiyle yarışmacalara ait tasarımlar, dansçıların şovuyla davetlilere tanıtıldı. İlgiyle izlenen gösterinin sonunda dansçılar, tasarımcılarla birlikte halay çekti.
5'inci Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın 10 bin liralık birincilik ödülü 'Bamboo' temasıyla Merve Cingöz'e, 7 bin liralık ikincilik ödülü Cansu Çevik'e ve 4 bin liralık üçüncülük ödülü ise Göksu Aybacı'ya verildi. Ödül töreni, davetlilere sunulan kebap ziyafetiyle son buldu.

 

DHA

Loading...