Son Dakika: Tarım Bakanları, Soçi’de buluşuyor

Tarım Bakanları, Soçi’de buluşuyor

Tarım Bakanları, Soçi’de buluşuyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Soçi’de bir araya gelecek.

Tarım Bakanı Çelik yaptığı açıklamada, Rusya ile özellikle narenciye üreticilerinin beklediği olumlu sürecin şimdi başladığını söyledi. Bakan Çelik, "Soçi'de bir fuara davet edildik. Orada Rusya Tarım Bakanı ile bir araya geleceğiz. Umarım Soçi'deki görüşmede olumlu sonuç alırız" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, önümüzdeki dönemde Rusya'ya beklenenin üzerinde bir tarımsal ihracat gerçekleştirmeyi umduklarını belirterek, domates üreticilerinin de yüzünü güldürecek kararlar alacaklarını bildirdi. Rusya ile krizin dolaylı olarak Türk tarımını da etkilediğine işaret eden Çelik, Rusya'nın Türkiye'den aldığı ürünleri, başka piyasalardan temin etmesinin kolay olmadığını söyledi. Bakan Çelik, ürünlerin bir şekilde Rusya'ya başka kanallardan taşındığını belirterek, "Ama bizim çiftçimiz bundan mutlu olmadı. Çünkü daha düşük fiyata satmak durumunda kaldı. Rus tüketicisi de memnun olmadı, bazı ürünleri daha pahalı tüketmek zorunda kaldı. Böyle bir tatsız dönem yaşandı" değerlendirmesini yaptı.

Çelik, Rusya'nın şimdi beş ürünle ilgili uyguladığı ambargoyu kaldırdığını belirterek, şu anda bunlarla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi. Bakan Çelik, çalışma esaslarına göre, firma ile bölgesel anlamda bildirim yapıldığını, Rusya'nın da o çerçevede alımları gerçekleştirdiğini ifade etti.

DHA

Loading...