Mersin Haberi: Tarsus'ta Cumhuriyet yürüyüşü

Tarsus'ta Cumhuriyet yürüyüşü

Tarsus'ta Cumhuriyet yürüyüşü

MERSİN’in Tarsus İlçesi'nde Cumhuriyet'in ilanının 93'üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi.
Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıldönümü nedeniyle CHP Tarsus İlçe teşkilatı tarafından Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi. Atatürk Bulvarı ile Mavi Bulvar'ın kesiştiği nokta olan Cetvel Köprüsü'nde başlayan yüyüşe, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP Tarsus İlçe Teşkilatı Başkanı Ali İlk, Tarsus Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Ellerinde meşaleler, davullar eşliğinde yürüyen kalabalık 'Türkiye laiktir laik kalacak' ve 'Mustafa Kemal’in askerleriyiz' sloganları attı. Yürüyüşe vatandaşlar da balkonlarından ve pencerelerinden salladıkları Türk Bayrakları ile destek verdi. Yürüyüşün son noktası Kurtuluş Meydanı oldu.
Burada konuşan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, "Bu millet bizim yanımızda olduğu sürece, sizler Atatürk’ün yolunda olduğunuz sürece, hiç kimse bizi ne eğebilir nede bükebilir, hiç endişeniz olmasın. Biz Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu en iyi bilen, içine en iyi sindiren yüreğinde en iyi hisseden bir gurubuz. Sadece CHP’liler değil Cumhuriyete gönül vermiş, Devrimleri kendilerine yol edinmiş bütün insanlar sizler dik durduğunuz sürece biz hiçbir zaman yıkılmayacağız. Cumhuriyete her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Evet zaman yorulduğunuzu biliyorum, zaman, zaman umutsuzluğa kapıldığınızı da biliyorum ama her yorulduğunuzda, her umutsuzluğa kapıldığınızda size bir önerim var. Sadece üç dakikanızı ayırın ve Atatürkümüzün Gençliğe Hitabesi'ni bir kere okuyun. Sanki bu günleri görmüşçesine ta o zamandan bize ne yapmamız gerektiğini söylüyor. Evet bu gün vatanımızın her tarafı işgal altında olabilir, her yerine girilmiş olabilir, ama biz Cumhuriyet’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız güçle vatanımıza ve Cumhuriyetimize, Laik Demokratik Cumhuriyetimize sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi. 
Bir partilinin Yüce Önder Atatürk’e yazdığı şiiri seslendirmesinin ardından kalabalık dağıldı.

DHA

Loading...