Sözcü Plus Giriş

Gonca Yağcı/Londra, 28 Eylül, (DHA)Tenis şampiyonu Serena Williams, Facebook sayfasına Afrika kökenli Amerikalılara yönelik polisin gösterdiği şiddete karşı kayıtsız kalmayacağını yazdı.

Ünlü Amerikalı tenisçi, yeğeninin de polisin şiddetinin bir sonraki kurbanı olacağı endişesiyle korku içinde yaşadığını da ekledi

Williams, mesajında Martin Luther King'in '' zaman gelir, sessizlik ihanet olur'' sözünü de paylaştı

Şampiyon tenisçi, Amerika'daki ırkçılığın ve siyahlara karşı polisin acımasızlığının hayatlarını nasıl etkilediğini açıkça ifade eden en ünlü Afrika kökenli sporcu oldu.

Ünlü tenisçi, 18 yaşındaki yeğeniyle otomobilde giderken yolun kenarında polis fark ettiğini ve o sırada polis tarafından aracın içindeyken erkek arkadaşı vurulan kadının görüntülerini hatırladığını; bütün yaşananların kafasında bir anda canlandığını ve eğer o durumda yeğenine bir şey olursa kendini asla affetmeyeceğini yazdı. Williams, yeğeninin de diğerleri suçsuz olduğunu da ekledi.

Geçtiğimiz 6 Temmuz'da Amerika'nın Minnesota eyaletinde siyahi Philando Castile'ın polis tarafından vurulma anını ve yaşananları kız arkadaşı telefonundan canlı yayınla yayınlamıştı

''Siyah Hayatlar Önemlidir'' kampanya grubunun verilerine göre, bu yıl Amerika'da polis tarafından öldürülen toplam 821 kişinin 214'ü siyah.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more