Muğla Haberi: The Bodrum Cup'ta Atatürklü yelken coşkusu

The Bodrum Cup'ta Atatürklü yelken coşkusu

The Bodrum Cup'ta Atatürklü yelken coşkusu

BODRUM'da 18- 22 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 28'inci The Bodrum Cup Uluslararası Deniz Festivali'nde finişe 2 mil kala Yunanistan'ın Leros Adası yakınlarında, 'Sunshine' isimli yatta açılan Atatürk portreli yelken, yarışlara renk katıp coşkuyu arttırdı. Diğer tekneler de düdük çalıp, telsiz anonslarıyla bu coşkuya ortak oldu.
Bodrum'da 28'incisi 77'si ahşap 125 teknede 1500 yelkenci ve misafirinin katılımıyla geçen 18 Ekim'de başlayan The Bodrum Cup Uluslararsı Deniz Festivali'nin ikinci günündeki 22 millik Gümüşlük-Leros Etabı renkli görüntülere sahne oldu. Sözcü Gazetesi'nin sponsorluğunda yarışlara katılan İstanbul Barosu avukatlarından Mustafa Duman'ın sahibi olduğu 'Sunshine' adlı yat finişe 2 mil kala rüzgarın yön değiştimesiyle birlikte, kırmızı zemin üzerine siyah Atatürk portresi baskılı 55 metrekare büyüklüğündeki balon yelkenini açtı. Yunanistan'ın Leros ile Lipsi adaları arasında kalan bölgede, teknenin 3'ü kadın 7 kişilik ekibi tarafından açılan yelken, diğer yatlardaki yarışçıları da coşturdu. Diğer yelkenliler düdük çalarken, bazı yekenciler de telsizlerden "Sunshine armana kurban olam anam", "En büyük Türk Atatürk" sloganları attı. 'Sunshine'nin sahibi Mustafa Duman, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine şöyle dedi:
"Finis hattında Leros ve Lipsi adalarında iken rüzgara göre hızımızı ayarlayıp dev Atatürk armalı kırmızı yelkenimizi açtık. Havada şiddetli rüzgar vardı, birden kornaların çaldığını duyduk. Ardından telsize kulak verince sık sık bizim için anons yapıldığını duyduk. Heyecanlandık ve çok mutlu olduk. Atatürk armalı yelkenimizi katıldığımız birçok yarışmada kullanıyoruz ve büyük ilgi çekiyor. Atamazın armasını tüm dünya denizlerinde dalgalandıracağız."
Sunshine Atatürk portreli yelkeni açtığında, Leros Adası'ndaki sahil güvenlik botundakiler uzaktan izledi.
28'inci The Bodrum Cup Uluslararası Deniz Festivali, bugün yapılacak Leros-Yalıkavak etabı ile 22 Ekim'deki Yalıkavak-Bodrum etabıyla devam edecek. Festival, Halikarnas Disko'da düzenlenecek ödül töreni ve Sertab Erener konseri ile sona erecek.

 

 

 

DHA

Loading...