Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Theresa May, Avrupa Konseyi'ne seslenecek

Theresa May, Avrupa Konseyi'ne seslenecek

Güncellenme: 13:23, 20/10/2016
Theresa May, Avrupa Konseyi'ne seslenecek

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Konseyi toplantısında yapacağı konuşmada, Avrupa Birliği üyesi liderlere, İngiltere'nin AB'den çıkışının önlenemez olduğunu ve ikinci bir referandumun olmayacağını söyleyecek.

İngiltere Başbakanı May, bugün düzenlenecek Avrupa Konseyi toplantısında İngiltere'nin AB'den çıkma kararından sonra AB üyesi liderlerinin tümüne ilk kez hitap etme fırsatı bulacak.

Guardian gazetesinin haberine göre, bugün Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin geleceğinin iki gün sürecek zirvenin resmi gündeminde olmayacağını vurguladı.

Guardian, Başbakanlık Konutu'ndaki bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, May'in AB üyesi liderlere Britanya halkının kararına saygı duyulduğunu ifade ederek ikinci bir referendumun olmayacağını ve önceliğin, geleceğe bakılarak İngiltere birlikten ayrıldıktan sonra İngiltere ile AB arasındaki ilişkilerin nasıl olacağı konusuna yoğunlaşılması gerektiğini ifade edeceğini aktardı

Diğer yandan Brüksel'deki İngiliz diplomatlar, AB'den çıkış sürecinin başlatılması için gerekli olan 50.maddenin hazırlık konuşmalarına başlaması için baskı uyguluyor. May, AB'deb ayrılık ile ilgili hazırlık görüşmelerinin 2017 yılının mart ayına kadar tamamlanacağı sözü vermişti.

AB üyesi 27 ülkenin AB ile İngiltere'nin geleceğinin nasıl şekil alacağı ve geleceğin nasıl olacağı konusunun belirlenmesindeki iki yıllık sürece dahil olmaları gerekiyor.

DHA