İstanbul Haberi: TIME: DHA Muhabiri Nilüfer Demir'in Alan Kurdi ı 'tüm zamanların en etkili 100' arasında (2)

TIME: DHA Muhabiri Nilüfer Demir'in Alan Kurdi ı 'tüm zamanların en etkili 100' arasında (2)

TIME: DHA Muhabiri Nilüfer Demir'in Alan Kurdi ı 'tüm zamanların en etkili 100' arasında (2)

Dünyanın en etkili haber dergilerinden TIME, DHA Muhabiri Nilüfer Demir'in, cansız bedeni Bodrum sahiline vuran Alan Kurdi'nin ını, "tüm zamanların en etkili 100 ından biri" olarak seçti.
TIME Alan Kurdi'nin ını, dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron'ın "Ben bir baba olarak Türkiye sahilindeki o görüntüden çok etkilendim"sözleri eşliğinde yayınladı.
TIME dergisinin belirlediği ‘en etkili 100 ’ içinde Arjantinli devrimci Che Guevara'nın yüzü, Amerikalı astronot Neil Armstrong’un Ay’daki yürüyüşü, Demi Moore’un hamileliği, Çin’de tankların önünde duran adam, Vietnam’da napalm bombasıyla yanan yaralı kız çocuğu, ABD Başkanı John F. Kennedy’nin vurulma anı, kendisini ateşe veren Budist rahip, Nagazaki’ye atılan atom bombasının oluşturduğu kareler de yer aldı. Dünyanın ilk ı olarak kabul edilen 1826 tarihli "Le Gras'ın penceresinden görünüş" adlı da listede yer aldı.

TIME'ın editörleri Ben Goldberger, Paul Moakley ve Kira Pollack'ın kaleme aldığı sunuş yazısında, "Bir ın etkili olmasını belirleyen bir formül yok. Bazı türünün ilk örneği oldukları için listemizde yer aldılar; bazıları da, düşünce tarzımızı şekillendirdiler. Bazıları da darbeyi indirdi; çünkü, doğrudan yaşam biçimlerimizi değiştirdi. Bu 100 ın ortak noktası ise, insanlık deneyiminin dönüm noktalarını temsil ediyor olmalarıydı" dediler.
TIME: Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor
TIME dergisi, Nilüfer Demir'in ını geçen yıl da "Yılın 10 ı" arasına almıştı. TIME dergisi bu konudaki açıklamasında ın gücünü Avrupa ve dünya basının ilk sayfalarında manşetlerde yer almamasına rağmen, asıl olarak sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinden ın farklı versiyonlarını paylaşmış olan okuyucu ve izleyicilerin yarattığı etkiden aldığını söyledi.
TIME'ın açıklamasında, "Bu , hareketsiz bir görüntünün ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini hiç olmadığı kadar kanıtlamış oldu" denildi.
TIME eçıklamasında, "Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor" diye bahsedilen Alan Kurdi ının, kriz üzerine tartışmalara egemen olarak, görüşmeleri ulaşabileceği en üst etki düzeyine ulaştırdığı ifade edildi.
BM Gazeteciler Derneği'nin "altın ödül"ünü kazandı
Suriyeli sığınmacılar krizinin simgesi haline gelen Suriyeli 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin, ını çeken DHA muhabiri Nilüfer Demir, Birleşmiş Milletler (BM) Gazeteciler Derneği'nin "altın ödül"ünü de kazandı.
BM’de görev yapan gazetecileri çatısı altında toplayan Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği (United Nations Correspondents Association-UNCA), 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin Bodrum kıyılarına vuran cansız bedeninin, dünyayı ayağa kaldıran ını çeken DHA muhabiri Nilüfer Demir’i "altın ödül"e layık buldu.
Boston Globe BM Büro Şefi Elizabeth Neuffer anısına veriliyor
Sığınmacılar konusunda çalışmalar yapan en büyük uluslararası kurum olan BM’de görev yapan gazetecileri çatısı altında toplayan ve başarılı çalışmaları değerlendiren UNCA’nın Ödül Komitesi, 2003 yılında Bağdat’ta görev yaparken geçirdiği bir kaza sonucu yaşamını yitiren Boston Globe gazetesi BM Büro Şefi Elizabeth Neuffer anısına verilen "altın ödül"ü, DHA muhabiri Nilüfer Demir’in kazandığını duyurdu.
Alman Deutche Welle televizyon kanalı Martin Jay de aynı ödüle layık görülürken, Zimbabwe’den Küresel Güney Gelişim Dergisi muhabiri Ray Mwareya "gümüş" Kenya’dan Dış Politika Dergisi muhabiri Ty McCormick de "bronz" ödül almaya hak kazandı.
BM Barış Elçisi Leonardo DiCaprio da ödül alacak
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve kendisinin görev süresinin dolmasının ardından görevi devralacak Antonio Guterres, Amerikalı ünlü oyuncu ve BM Barış Elçisi Leonardo DiCaprio, diplomatlar ile gazetecilerin de katılacağı UNCA ödül töreni, 16 Aralık’ta New York’un ünlü mekânlarından Cipriani’de yapılacak.
UNCA ödül komitesinde, UNCA Başkanı Giampaolo Pioli, Carole Landry, Nabil Abi Saab, Valeria Robecco, Seana Magee, Emoke Bebiak, Sherwin Bryce-Pease, Olga Denisova, Zhenqiu Gu, Sylviane Zehil, Bouchra Benyoussef, Tuyet Nguyen ve Richard Roth bulunuyor.
Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü de kazanmıştı
DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği ve dünyayı sarsan Alan Kurdi ı, TIME dergisi tarafından yılın 10 ı arasında gösterilmiş, küresel gazeticiğin en ünlü ödül organizasyonu Puletzer'e de aday olmuştu.
Nilüfer Demir’in ı ayrıca Almanya’da yılın ı ödülüne layık görülmüş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü de yine Nilüfere Demir’e verilmişti.
Cameron: Hepimizin aklından uzun süre çıkmayacak bir görüntüydü
Dönemin İngiltere Başbakanı Cameron, DHA muhabiri Nilüfer Demir'in çektiği Suriyeli Alan bebeğin ıyla ilgili, "Hepimizin aklından uzun süre çıkmayacak bir görüntüydü. Ben bir baba olarak Türkiye sahilindeki o görüntüden çok etkilendim. Biz de bu görüntülerin tekrarlanmaması için neleri değiştirebiliriz neler yapabiliriz konularında çalışıyoruz" demişti.
Dünya basını geniş yer verdi
ın yayınlanmasının ardından dünya basını, DHA muhabiri Nilüfer Demir’e geniş yer ayırdı. Suriyeli küçük Alan Kurdi’nin larını çeken Nilüfer Demir ile yapılan röportajı yayınlayan İsviçre'nin Blick gazetesi Demir’in "Üç yaşındaki Alan Kurdi’nin cesedini gördüğüm zaman damarlarımdaki kanın donduğunu hissettim.. Bu benim meslek hayatımın en üzücü ve en karanlık günüydü" dediğini yazdı.
DHA muhabiri Nilüfer Demir, Alman basınında da geniş yer buldu. Tüm dünyayı etkileyen ı DHA'dan Nilüfer Demir'in çektiğini yazan Alman basını, Alan Kurdi ile ilgili verdikleri haberlerde Demir'in o esnada neler düşündüğüne ilişkin görüşlerine yer verdi.
Die Welt: Tüm dünya Allan'ın ından etkilendi
Alman Die Welt gazetesi, "Tüm dünya Allan'ın ından etkilendi. Bunu Türk çı Nilüfer Demir çekti. Demir'in ı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı" dedi ve Nilüfer'in Demir'in, "O'nun için yapabileceğim bir şey yoktu. Yapabileceğim tek şey yerde yatan bedeniyle çığlığını duyurabilmekti. Ben de bunu ancak deklanşöre basarak yapabileceğime inandım ve o anın ını çektim. 100 metre ilerisinde abisi Galip yerde yatıyordu" sözlerine yer verdi.
Focus.de: O an yapılabilecek bir şey yoktu
ı Nilüfer Demir'in çektiğini hatırlatan Focus Online, Demir'in "Üç yaşındaki Aylan Kurdi'yi gördüğümde damarlarımdaki kan dondu. O an yapılabilecek bir şey yoktu" sözlerini öne çıkartarak, Demir'in o an yaşadığı çaresizliğe dikkat çekti.
Bild: "Kalbimize hitap eden ı o çekti"
Almanya'nın ne çok okunan gazetesi Bild, muhabiri John Putenpurachal'ın DHA muhabiri Nilüfer Demir ile Bodrum'da yaptığı röportajı yayınladı. "Tüm Dünya'yı duygulandıran resmi 29 yaşındaki Türk gazeteci Nilüfer Demir çekti" diyerek Demir'i tanıtan gazete, DHA muhabirinin "Hemen hemen her gün sahile gelirim ve buralarda geçtiğimiz yıllarda çok ceset gördüm, ama bir çocuk cesedini ilk kez gördüm" sözlerine yer verdi.
Rheinische Post: "Çocuğun sessiz çığlığını duyurmak istedim"
Rheinhische Post gazetesi DHA muhabiri Nilüfer Demir'in "Çocuğun sessiz çığlığını duyurmak istedim" cümleleriyle verdiği haberde "Resimleri tartışıldı. Fakat ölü mülteci çocuğun Bodrum kumsaldaki resmi dünyadaki sayısız medya organınca yayınlandı. ı çeken DHA muhabiri Demir ı çekerken hissettiklerini bize anlattı" ifadeleri yer aldı.
Stuttgarter Zeitung: "Kanım dondu"
Nilüfer Demir'in, "Kanım dondu" cümlesinin başlık olarak kullanıldığı Stuttgarter Zeitung haberinde, çekilen ın, boğulan tüm mülteciler adına bir sembol haline geldiği yer aldı. DHA muhabiri Demir'in ı çektiği belirtilirken, Demir'in ı çekerken hissettiklerini anlatması ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

DHA

ABD Almanya Avrupa baba Birleşmiş Milletler bodrum Çin Çocuk David Cameron Haber İngiltere istanbul İsviçre kaza Kenya New York Nilüfer oyuncu Son Dakika Haberi Son Dakika İstanbul Haberi