Sözcü Plus Giriş

Tüketici güven endeksi Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 0.2 azalarak 74.29'a gerileyerek, yönünü yeniden aşağıya çevirdi.
Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.
Tüketici güven endeksi geçen yıl genel seçimlerin ardından politik belirsizliğin azalmasıyla Kasım ayında 77.15 değerini almasının ardından düşüş eğilimine girmiş, ancak geçen Ağustos ayında hızlı artışla 74.44 değerini alarak yükseliş eğilimi göstermişti.
Endeksi oluşturan alt göztergelerden "hanenin maddi durum beklentisi" endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.3 azalarak Eylül'de 92.07'ye geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.
Ağustos ayında 101.95 olan "genel ekonomik durum beklentisi" endeksi ise yüzde 1.0 artarak, Eylül'de 102.92 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.
"İşsiz sayısı beklentisi" de endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.5 artarak, Eylül'de 80.44'e çıktı. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.
Eylül'de en büyük düşüş, yüzde 11.8 ile "tasarruf etme ihtimali" endeksinde yaşandı. Ağustos ayında 24.62 olan endeks, Eylül'de 21.72 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre düştüğünü gösteriyor.

(Grafik)

DHA