Tunceli Haberi: Tuncel: Kepenk kapatan esnaf valinin hedefi haline geldi

Tuncel: Kepenk kapatan esnaf valinin hedefi haline geldi

Tuncel: Kepenk kapatan esnaf valinin hedefi haline geldi

DEMOKRATİK Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Tunceli'de son bir hafta içinde düzenlenen operasyonları ve etkisiz hale getirilen PKK'lıları kast ederek, "Son bir haftadır buradaki operasyonlar nedeniyle 21 genç yaşamını yitirdi. Esnaf, 'Savaş istemiyoruz, barış istiyoruz' dedikleri için kepenk kapattıkları için merkezi hükümetin temsilcisi valinin hedefi haline geldi" dedi.
Tuncel, geçen hafta kepenk kapattıkları için soruşturmaya uğrayan esnafı ziyaret etti. Belediye önünde HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve Belediyle başkanı ile birlikte basın açıklaması yapan DBP Eş Genel Başkanı Tuncel, hükümetin uygulamalarını eleştirerek, Tunceli'de esnafın barış için savaşın durdurulması için demokratik hakkını kullandığını söyledi. Tunceli halkı ve esnafının kullandıkları demokratik haklarından dolayı haklarında soruşturma açıldığını söyleyen DBP Eş Genel Başkanı Tuncel, şöyle konuştu:
"DEMOKRATİK SİYASET ALANINI İŞLEYEMEZ HALE GETİRDİLER"
"Aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Esnaf barış istedi diye baskı ve soruşturma ile karşı karşıya kaldı. Son günlerde Dersim'de baskılar giderek artı. Yakın zamanda gece yarısı 20'den fazla eve baskın yapılarak birçok yönetici ve vatandaşın evi aranarak gözdağı verilmek istendi. Her yerde partililerimiz ve vatandaşlarımız üzerinde domokratik siyaset yapılmasın diye baskı uygulanıyor. Kepenk kapatma eyleminden sora partili arkadaşlarımız ifade alınmak üzere telefonla Emniyet'e çağrıldı ve gözaltına alındılar. 9 arkadaşımızın gözaltına alınması tamamen hukuksuzdur ve hala savcılığa çıkarılmadılar. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Demokratik siyasetin önü kapandıkça demokratik siyaset alanı kapandıkça savaşa ve şiddete alan açılır. Savaşa ve şiddete alan açmak demek, ölüme, zulüme, gözyaşına göz yummak demektir. Türkiye Cumhuriyeti devletini yönetenler 1.5 yıldır savaş politikaları nedeniyle demokratik siyaset alanını işlemez hale getirdi. Özellikle kendileri için alternatif gördükleri, kendileri için muhalif gördükleri DBP ve bileşeni olduğumuz HDP'ye yönelik çok ciddi bir saldırı var. Bir yandan milletvekili arkadaşlarımızın dokunulmazlıkları kaldırılıyor, bir yandan DBP'li belediyelerimize el konuluyor, halkın seçtiği halkın değerlerine el konuluyor bir yandan da gözaltı ve tutuklama furyaları ile bizi siyaset yapamaz hale getiriyorlar. Son bir yılda DBP üye ve yöneticilerinden 2500 arkadaşımız gözaltına alınıp tutuklanmıştır."
DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Tunceli'de son bir haftada gerçekleştirilen ve 21 PKK'lının öldürüldüğü operasyonlardan da söz ederek, "Son bir haftadır buradaki operasyonlar nedeniyle 21 genç yaşamını yitirdi" dedi. Tuncel, şöyle devam etti:
"Burada operasyon olmasın, savaş istemiyoruz' diyen halkımız tepkisini dile getirdi. Esnaf savaş istemiyoruz, barış istiyoruz dedikleri için kepenk kapattıkları için merkezi hükümetin temsilcisi Vali'nin hedefi haline geldiler. AKP ve Tayip Erdoğan'ın sözünü dinleyen bu Vali halkın Valisi olması gerekiyor, tarafsız olması gerekiyor. Hangi siyasi partiden olursa olsun herkese eşit davranması gerekiyor. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz, barış istiyoruz dedikleri için esnaf ifadeye çağrıldı. Hem de gece yarısı korsan vari bir şekilde. Düşünün buranın Valisi gündüzde değil gece iş yerlerine bildiri atarak aslında korsan vari bir şekilde ifadeye gelin diyor. Bu halk OHAL istemiyor, demokrasi istiyor, KHK ile yönetilmek istemiyor. Bunları söylemek suç mu suç mu işlemiş Suç olan valinin uygulamalarıdır."

DHA

Loading...