Sözcü Plus Giriş

MANİSA'da 23 yıldan bu yana tarihi türbelerin bakım ve temizliğiyle gönüllü ilgilenen 57 yaşındaki Kemal Göktepe, ziyaret edenlerin bağışları dışında kazancı olmadığını, ancak sağlığı el verdiği sürece bunu sürdüreceğini söyledi.
Manisa'da oturan Kemal Göktepe, kentteki tarihi türbelerin bakım ve temizliğiyle ilgileniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan, aralarında Saruhan Beyliği'nin kurucusu olan Saruhan Bey'in türbesinin yanı sıra Yirmi İki Sultanlar Türbesi, Yedi Kızlar Tübesi gibi Manisa'nın tarihine ışık tutan önemli türbelerine sahip çıkan Göktepe, 10 türbenin anahtarlarını bir an olsun yanından ayırmıyor. 23 yıl önce ziyaret ettiği 2Yirmi İki Sultanlar Türbesi'nin etrafına atılan atıkları görünce rahatsızlık duyduğunu ve o günden bu yana gönüllü olarak türbelerin bakım ve temizliği ile ilgilendiğini belirten Göktepe, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediyelerin yanı sıra hayırseverlerin de katkılarıyla buraların ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden hiçbir ücret almadığını ve ek bir gelirinin de olmadığını belirten Göktepe, şöyle dedi:
"1993 yılında ziyaret ettiğim türbeyi kirli görünce çok etkilendim. Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerindeki 10 türbenin bakım ve temizliğini yapıyorum. Ben bunu Allah için yapıyorum. Tek kazancım dua. Türbeleri ziyaret eden insanlar bana dua etsinler yeter. Başka hiç birşey istemiyorum." 
Bu tarihi türbelerin Manisa'nın kimliği olduğunu ve tarihe ışık tuttuğunu belirten Göktepe, son nefesine kadar bakım ve temizlikleri ile ilgileneceğini vurguladı. Türbelerin yeterince tanıtılmadığını kaydeden Göktepe, ziyaret edilmesi için caddelere, yerlerini gösteren levhaların konulması gerektiğini belirtti. Göktepe, şöyle konuştu:
"Manisalılar, tarihini bilmiyor. Bu kadar önemli türbelerin bulunduğu şehir, tarihini tanıtmada yetersiz kalıyor. Çünkü türbelere gelen giden yok. Bir tek Ramazan'dan Ramazan'a, bayramdan bayrama türbeler ziyaret ediliyor. Caddelerimizde türbelerimizi gösteren bir tek levha bile yok. Bizim bu türbelere sahip çıkarak, koruyup kollayıp gelecek nesillere aktarmamız lazım."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more