Sözcü Plus Giriş

MARDİN'in Nusaybin İlçesi'nde sırtında Türkiye haritası içine Türk bayrağı dövmesi olduğu için PKK'lılar tarafından kaçırılıp işkence gördükten sonra psikolojisi bozulan 33 yaşındaki Süleyman Akay, devlet büyüklerinden iş istedi.
Nusaybinli Süleyman Akay, 2004 yılında sırtına Türkiye haritası içinde Türk bayrağı dövmesi yaptırdı. Bayrağın altına da 'Ne Mutlu' yazdıran 2 çocuk babası Akay, geçen yıl gittiği Nusaybin Devlet Hastanesi çıkışında PKK'nın sözde gençlik yapılanması olan YDG-H'liler tarafından durdurularak, kaçırıldı. Yaklaşık 1 hafta işkence gören Akay, ardından Türk bayrağını sildirmesi şartıyla serbest bırakıldı. Akay, eşi ve çocuklarıyla birlikte Mersin'e geldi.
TEK SEBEBİ TÜRK BAYRAĞI
Hastaneden çıkınca 4-5 silahlı terörist tarafından araçtan indirildiğini ifade eden Akay, "PKK'nın gençlik yapılanması denen YDG-H tarafından araçtan indirilip rehin alındım. Bana ters kelepçe yapıp gözlerimi bağladılar. Beni kaçırmalarının sebebi sırtımda Türk bayrağı dövmesi olması. Bir Nusaybinlinin sırtında Türk bayrağı taşımasını hazmedemediler. Nasıl Kürt bir çocuk Türk bayrağını sırtına dövme yaptırır diye. Kürtlüğümü inkar etmiyorum ama bu bayrağın altında yaşıyorsam saygı duymak zorundayım. Bu sadece Türklerin bayrağı değil, herkesin bayrağı" dedi.
TÜRK BAYRAĞININ OLDUĞU KISMA İŞKENCE
Teröristlerin kendisini hendek ve barikat kurulan bir mahalledeki eve götürüp 1 hafta boyunca işkence yaptığını öne süren Akay şöyle devam etti:
"Birisi, 'Sırtına Türk bayrağı yaptıran hangi soysuz' diye bağırdı. O andan sonra işkence odasına aldılar beni. Plastik su boruları ve bıçakla, Türk bayrağının olduğu yere işkence yaptılar, bıçak vurdular, yaktılar. Bulunduğum odaya ses bombası attılar. Kendimden geçtim. Çektiklerimi anlatamıyorum, psikolojim bozuldu. O anı düşününce dilim dönmüyor. Mahalle mahkemesi denen yere götürmeden hırpaladılar beni. Suçumu sordular, söyledim, gözlerim kapalıydı. Oradaki insanlar yuhaladı, yüzüme tükürdüler. 'İnfaz edin, canlı bomba yapıp devlet dairesine gönderin' diye talimat verdiler. Barış anneleri konuştu, ölüm istemediklerini söyleyip bana hakaret ettiler. 20 gün içinde Türk bayrağını silme koşulu ile beni bıraktılar. Bir daha yakalarlarsa infaz edeceklerini söylediler."
DEVLET BÜYÜKLERİMDEN İŞ İSTİYORUM
Olaydan sonra psikolojisinin bozulduğunu belirten Akay, korkudan Mersin'e göç ettiğini ifade ederek şunları söyledi:
"Evim kira, gündelik işlerde, bahçede, halde çalıştım. Ama aldığım para kira, faturalar, çocuklarımın masrafları, hamile eşimin masraflarını karşılayamıyor. Cumhurbaşkanım, Başbakanım, milletvekillerime, valime ve belediye başkanlarıma sesleniyorum. Kendilerinden iş imkanı talep ediyorum. Dilenmek istemiyorum sadece iş istiyorum, terör mağduruyum."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more