Sözcü Plus Giriş

Zonguldak Haberi: Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, Erdemir'e seslendi: Daha fazla uzatmayalım

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, Erdemir'e seslendi: Daha fazla uzatmayalım

Güncellenme: 23:08, 18/11/2016
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, Erdemir'e seslendi: Daha fazla uzatmayalım

TÜRK Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası (Erdemir) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bir an önce sonuçlanması gerektiğini belirterek, "Bizi, Türk metal'i, Türkiye'de en iyi bilen işyeri Erdemir'dir. Ne yapacağımızı, ne yapabileceğimizi en iyi siz bilirsiniz. Bakın, 3 lira bizim masadaki rakamımızdır. Pazarlık edeceğimiz rakamdır. Onun için, daha fazla uzatmayalım." dedi.
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Erdemir ile sendika arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamamasının ardından gittiği Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde işçilerle birlikte, birlik ve beraberlik gecesine katıldı. Sendikaya ait otelde düzenlenen gecede konuşan Kavlak, Erdemir'in işçilere yaptığı teklifin kabul edilemez olduğunu söyledi. Kendileri için en iyi sözleşmenin masada imzalanan sözleşme olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini ifade eden Kavlak, şöyle konuştu:
"Bugüne kadar sizinle çok tartıştık. Kıran kırana çok pazarlık ettik ama hiç kavga etmedik. Diyaloğu hiç kesmedik. Sonunda da hep uzlaştık, el sıkıştık. Kalıcı çözümlere böyle ulaştık. Erdemir'i bir istikrar adası haline böyle getirdik. Ama bizim iyi niyetimizi lütfen zorlamayın. Genel Müdürün sahaya indiğini duyuyorum. İşçi kardeşlerime aba altından sopa gösteriyormuş. Buradan açıkça söyleyeyim. Sizin muhatabınız biziz, sendikadır, Türk metaldir. Muhatabınızı şaşırmayın. Madem konuşmak istiyorsunuz, keşke masada konuşsaydınız. Orada susup burada konuşmak, kusura bakmayın ama size yakışmıyor. Onun için vakit geçirmeden gelin masaya oturun. Aramıza fitne fesat girmesine, soğukluk girmesine izin vermeyelim. Bizi, Türk metal'i, Türkiye'de en iyi bilen işyeri Erdemir'dir. Ne yapacağımızı, ne yapabileceğimizi en iyi siz bilirsiniz. Bakın, 3 lira bizim masadaki rakamımızdır. Pazarlık edeceğimiz rakamdır. Onun için, daha fazla uzatmayalım."
'PAZARTESİ GREV KARARI ALACAĞIZ'
Pazartesi günü grev kararını alacaklarını ve grev uygulama kararını da almak için fazla beklemeyeceklerini kaydeden Kavlak, "Bunun anlamını biliyorsunuz. Erdemir'deki iki fırınımızdan birinin adı Ayşe, ötekinin Zübeyde. Ayşe tatile çıktığında Kıbrıs harekatı başlamıştı. Dünya durmuştu. Şimdi biz, Ayşe'yle birlikte bir de Zübeyde'yi tatile gönderirsek, yer yerinden oynar. Emin olun taş üstünde taş kalmaz. Erdemir'in değerli yöneticileri, bizim için sözleşme, üretimin, kalitenin, verimliliğin mührüdür. İş barışı, huzur ve adalet için bir fırsattır. Onun için gelin siz de bu fırsatı iyi değerlendirin. Vicdanınızla cüzdanınız arasına sıkışmadan aklın yolunu izleyin. Bizi, sakın başkalarıyla karıştırmayın" dedi.

DHA