İzmir Haberi: Türk paraşütçüler rekor için çalışıyor

Türk paraşütçüler rekor için çalışıyor

Türk paraşütçüler rekor için çalışıyor

İZMİR'in Selçuk İlçesi'ndeki Efes Havaalanı'ndan rekor için havalanacak lisanslı amatör Türk paraşütçüler, 41 kişilik havada çoklu tutuşma Türkiye rekorunu, 1 fazlayla kırmak için çalışmalara başladı.
Lisanslı amatör Türk paraşütçüler, 2 yıl önce 41 kişiyle kırılan Türkiye rekorunu kırmak için harekete geçti. Yerden 18 bin feet (yaklaşık 6 bin metre) yukarıda, saatte 220 kilometre hızla düşerken buluşup, önceden belirlenmiş hareketleri gerçekleştirecek olan paraşütçüler, antrenman yapıyor. Atlayışlarına dört grup halinde 12 bin feetten başlayan paraşütçüler, 30 Ağustos Pazar günü rekor denemesini gerçekleştirecek.
Türk Hava Kurumu Uçuş Okulunun talebi ile Silahlı Kuvvetlerin tahsis ettiği CN235 tipi uçakla çalışmalarına başlayan paraşütçülerin rekor denemesi, yetkili gözlemciler tarafından onaylandığı taktirde, ulusal rekor olarak uluslararası havacılık federasyonu FAI tarafından tescillenecek.
Çalışmalarla ilgili bilgi veren THK Efes paraşüt okulu hocası Fikret Söğüt, "Arkadaşlarımız havada çoklu tutuşma rekor denemesi için çalışmalar yapıyor. Üç yıl önce, lisanslı paraşütçü arkadaşlarımızın girişimi, THK'nın Silahlı Kuvvetlerinden uçak talebiyle başlattıkları bir çalışma. Amacımız önceki yıl 41 kişiyle yaptığımız çoklu tutuşma rekorunda, bu yıl sayıyı arttırmak. Tabi uygun meteorolojik ortamı yakalarsak. Dört grup olarak yetiştirme çalışmaları yapılıyor. Bu aşamadan sonra belli bir grubun etrafında yoğunlaşarak, çoğalarak Türkiye rekorunu kırmaya çalışacağız. İlk atlayış irtifalarımız 12-13 bin feet gibi biraz düşük olacak. Son atlayışımızda ise oksijen destekli 18 bin feetten rekor denemesini gerçekleştireceğiz" dedi.

DHA

Loading...