Antalya Haberi: Türk tur operatörleri Rusya'da charterlara çözüm üretti

Türk tur operatörleri Rusya'da charterlara çözüm üretti

Türk tur operatörleri Rusya'da charterlara çözüm üretti

Rusya'daki Türk tur operatörleri charterlar açılıncaya kadar kendi çözümünü üretti.
Rusya ile yeniden ilişkileri inşa etme sürecinin başlaması ve Türkiye turlarının satılmasına rağmen Rus turistleri Türkiye'ye taşıyan ana taşıyıcı konumundaki charter seferlerinin bir türlü başlamaması üzerine Rusya'da faaliyet gösteren Türkiye kökenli tur operatörleri kendi çözümlerini üretti.

Türkiye ile Rusya arasında tarifeli uçan Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus, Nord Wind ve diğer Rus havayolu şirketleri ile anlaşan tur operatörleri hem ek seferler hem de yeni uçuş noktaları ekleterek fiyatları da aşağı çekmeyi bir nebzede olsa sağlayarak tur fiyatlarına yansımasının önüne geçtiler.

Uzun yıllar Rusya'da turizm sektöründe bulunan Coral Travel satış ve pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Bugay, Rusya'da Türkçe yayınlanan Gazetem gazetesine yaptığı açıklamada şuanda tarifeli uçuşlarda turistlerin ek olarak 50-100 dolar arasında ödeme yaptığını ve sezonun en hit günlerini yaşayan Türkiye'de Temmuz sonu Ağustos başı olmasına rağmen ortalama bir kişinin 45-50 bin ruble civarında bir haftalık tatil yaptığını söyledi. Bu rakamın 3 yıldızlı otellerde 30 bin rubleye kadar indiğini belirten Bugay, 'Rusya'dan turist akışında en belirleyici rolü üstlenen charter uçuşlarının olmayışı, tarifeli seferlerin fiyatları yukarı çekmesi ve yeterince yer olmayışı biz tur operatörlerini ve hava taşımacılığı yapan firmaları birlikte hareket etmeye itti. Coral Travel olarak tur satışlarının başladığı ilk günden bu yana turist akışının nasıl artırılacağı üzerinde çalışıyoruz ve neticede charterlar başlayamayınca tarifeli uçuşlarla turistlerimiz göndermeye başladık. Ancak tarifeli uçuş sayısı ve uçtukları noktalar bize çok hitap etmeyince havayolu şirketleri ile bir araya gelerek tamamını bizim kullanacağımız, bazılarını da diğer tur operatörleri Anex ve Pegas Turistik ile paylaştığımız seferler ve noktalar koydurduk. Bazı havayolu şirketleri ile de herkes kendisi anlaşıp bireysel blok koltuklar alarak süreci yürütmeye çalışıyoruz. Bu ilk gün ortaya çıkan o yüksek uçak bilet fiyatlarını da biraz olsun aşağı çekmemizi sağladı' dedi.

Henüz charterlardaki fiyat avantajı ve hareket etme kabiliyetini yakalayamadıklarını da belirten Bugay, Moskova haricinde Rusya'daki Kazan (Antalya, Dalaman) , Krasnodar (Antalya), Novosibirsk (Antalya), Perm (Dalaman), Petersburg (Antalya), Samara (Dalaman), Ufa (Antalya, Dalaman) şehirlerden Türkiye'ye direk uçuş açtıklarını söyledi.

THY, 'TURİST TAŞIYACAĞIZ DİYE, NORMAL YOLCUYU GÖZ ARDI EDEMEYİZ'

Türk Hava Yolları Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş ise tur operatörlerinin yarısı geçen turizm sezonun geri kalan kısmını kurtarma çabalarını takdirle karşıladıklarını ve onlara katkı sunmak adına imkanlarını zorladıklarını belirterek, 'Tur operatörlerine elimizden gelen desteği veriyoruz. Onlar için özellikle Antalya'ya ek seferler koyduk. Ama bildiğiniz üzere bizim ulusal havayolu şirketi olarak bazı sorumluluklarımız da var. Bizim turistler kadar normal yolcularımız da var ve bu yolcularımıza karşı sorumluluğumuz söz konusu. O nedenle bu geçiş döneminde onların da haklarını korumaya çalışıyoruz. Örneğin şuanda bütün uçakların biletlerini tamamen alabilecek tur operatörleri var ama biz asla bu tür bir şeye kapı açmıyoruz. Elbette serbest piyasa koşulları söz konusu ve öncelik uçağın doldurulması ama biz normal yolcularımıza ayırdığımız kapasitenin dışında kalan kısımları tur operatörlerine veriyoruz. Ama onlardan artan kısım da olursa onları da tur operatörlerine destek olmak amacıyla veriyoruz. Kendi vatandaşımızın milli havayolu şirketi olarak mağdur etmemek için çaba sarf ediyoruz. Bu bizim milli görevimiz' dedi.

Talebin çokluğunun uçak bilet fiyatlarına da ister istemez yansıdığını belirten Deribaş, bu koşulların piyasanın kendi dinamikleri ile ilgili olduğunu belirtti.

DHA

Loading...