İstanbul Haberi: TürkiyeSırbistan-Bosna Hersek üçlü iş forumu

TürkiyeSırbistan-Bosna Hersek üçlü iş forumu

TürkiyeSırbistan-Bosna Hersek üçlü iş forumu

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu kapanış programına katıldı. Programa Bakan Zeybekci'nin yanı sıra, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkileri Bakanı Mirko Sarovic ve Sırbistan Cumhuriyeti Ticaret Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic de katıldı.
Bakan Zeybekci, burada yaptığı konuşmasında, “Biz eğer serbest ticaret anlaşmamızı Avrupa Birliği (AB) ile yaptığımız görüşmelerdeki sanayi ürünleri, tarım, gıda, hizmetler ve kamu alımlarını kapsayacak şekilde genişletebilirsek şu andakinden çok daha fazla Türk yatırımcı Sırbistan ve Bosna Hersek'e çok fazla yatırımlar yapar. Orada üreterek Türkiye'ye serbest bir şekilde getirebileceğine emin olursa oradaki yatırımlar hızlı şekilde artacaktır. Bugün onu konuştuk. Serbest ticaret anlaşması görüşmelerimizi mümkünse 2017'de bitirmek istiyoruz. Aramızda bazı sorunlar da var. Özellikle Türkiye ile Sırbistan arasında taşımacılıkla ilgili engeller konusunda problemimiz var. Rasim Bey en kısa sürede çözüleceğini söyledi. Biz de ümitle bekliyoruz" dedi.

“GİDİN YATIRIM YAPIN"
Nihat Zeybekci, "Ekonomi Bakanı olarak insan kendi iş dünyası temsilcilerine 'başka ülkeye gidin, yatırım yapın' der mi Dememem lazım. Ben de gittiğim zaman başka ülkelerden yatırımcıları Türkiye'ye çağırıyorum ama iş dünyasından gelen birisi olarak Bosna Hersek ve Sırbistan'ı yatırım anlamında son derece cazip görüyorum. Geleceği olan yatırım yapılabilir ülkeler olarak görüyorum. Orada üretip Türkiye'ye göndermek, Türkiye'de üretip oraya göndermek, oradaki lojistik imkanlarıyla Avrupa'yı değerlendirme anlamında son derece cazip görüyorum. Sizlere de elinizi çabuk tutun diyorum. Herkes gittikten sonra gitmek daha zor olur" diye konuştu.

 

DHA

Loading...