Sözcü Plus Giriş

– Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ihracatında yükselişin Ağustos'ta da sürdüğünü belirterek, aynı ayda ithalatta yaşanan yüzde 20.5'lik yüksek artışa da dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan Ağustos ayı dış ticaret verilerine ilişkin bir açıklama yapan Bayraktar, Mayıs ve Haziran aylarının ardından Ağustos ayında da tarım gıda ihracatının arttığına işaret etti ve ekledi:
"Ağustos ayında tarım ve gıda ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.5, ithalatı ise yüzde 20.5 arttı. OcakAğustos döneminde ihracat 10.08 milyar dolara çıkarken, ithalat 7.32 milyar dolarda kaldı; dış ticaret fazlası 2.76 milyar dolara ulaştı."
Gıda ürünleri ithalatının Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.5 artışla 946 milyon dolara çıktığını vurgulayan Bayraktar, "Yaş sebze ve meyve ihracat pazarımız olan Rusya ile yapılan görüşmeler olumlu geçse de bu ülkeye ihracatımız henüz başlamamasına rağmen ihracattaki artış önemli" dedi.
Türk çiftçisinin, yağmur, çamur demeden gece gündüz çalışan, başta doğal afetler olmak üzere her türlü zorlukla mücadele eden, büyük gayretle ürettiği ürünlerin dünya pazarlarında yaşanan rekabete rağmen yer bulduğunu belirten Bayraktar, "Çiftçimiz, elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Türk çiftçisi üretim ve ihracatta yaşanan tüm sıkıntılara rağmen üretmeye devam ediyor ve bir an önce ihracattaki tıkanmanın sona ermesini bekliyor" diye ekledi.
 

DHA