Kocaeli Haberi: Üçüz parmak bebekler sağlıklarına kavuştu

Üçüz parmak bebekler sağlıklarına kavuştu

Üçüz parmak bebekler sağlıklarına kavuştu

İZMİT'te, özel bir hastanede 26 haftalıkken 700 ile 800 gram ağırlığında dünyaya gelen biri kız üçüz parmak bebekler, 2 aylık tedavinin ardından sağlıklarına kavuştu.
İzmit'te Cemil ve Emel Çakmak çiftinin 2 ay önce özel bir hastanede 26 haftalıkken prematüre Muhammet Emir, Eymen ve Meryem adında üçüz bebekleri dünyaya geldi. Hayati tehlikesi bulunduğu için hastanenin yenidoğan bakım ünitesinde kuvöze konulan bebekler burada tedavi altına alındı.
Bebeklerden Muhammet Emir 3 kilo 252 gram, Meryem 2 kilo 500 grama ulaşırken, servise alındılar. 1 kilo 796 grama ulaşan Eymen'in ise akciğer sorunlarının olması nedeniyle bir hafta sonra servise alınması düşünülüyor.
Hastanenin yenidoğan sorumlu hekimi Doç.Dr. Ayla Günlemez, "Bebeklerimiz 26 haftalık 700-800 gram arasında doğdular. Bir tanesi akciğer sorunları yaşadığı için tedavi görüyor. Haftaya onu da servise almayı düşünüyoruz. Anne baba bebekleri için endişe etti. İkisi iyiydi bir tanesi sıkıntılıydı. Evladı ayırmak mümkün değil. Büyük bir mücadele atlattıktan sonra ikisi servise alındı, taburcu olma seviyesine ulaştı" dedi.
Prematüre doğum oranının Türkiye'de yüksek olduğunu söyleyen Günlemez, "Her yıl 150 binin üzerinde prematüre bebek doğuyor. Prematüre bebeklerin en büyük sebeplerinden bir tanesi çoğul gebelikler nedeniyle meydana geliyor. Çoğul doğumlar olduğu zaman erken doğum yükseliyor. Üçüz olduğu zaman küçük doğuyorlar. Çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Prematürelik azaltılmaya çalışılmalı. Çoğul gebelik ve enfeksiyonlardan kaynaklanıyor. Annenin planlı bir gebelik yaparak iyi takip edilmesi son derece önemlidir" diye konuştu.
Anne Emel Çakmak ise bebeklerin küçük doğdukları için korktuğunu söyleyerek, "Bebeklerimizin erken doğacağını doktorlar söylemişti. Doğumda küçük doğdukları için çok korktuk. Bebeklerim taburcu olmak üzere. Evlatlarımı kucağıma aldığım için çok mutluyum. Bir bebeğimin tedavisi sürüyor. Onun da bir hafta içerisinde sağlığına kavuşacağı söylendi" dedi.

DHA

Loading...