Son Dakika: Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: Putin’e bağırmadım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: Putin’e bağırmadım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: Putin’e bağırmadım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Pooroşenko, Almanya’nın başkenti Berlin’de geçen hafta Normandiya Dörtlüsü liderlerinin bir araya geldiği toplantıda Rusya lideri Vladimir Putin’e karşı sesini yükselttiği iddiasını yalanladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 19 Ekim tarihinde Berlin’de bir araya gelerek Ukrayna krizini masaya yatırmıştı.

Ukrayna basınında çıkan haberlerde, Poroşenko’nun bu görüşme sırasında, sözünü kesmeye çalışan Putin’e karşı sesini yükselterek, "Sen artık ateş etmeyi bırak" diye bağırdığı iddia edildi.

Ukrayna medyasına yaptığı açıklamada konuya değinen Poroşenko, “Ben görüşmeler sırasında sesimi yükseltmiyorum. Ancak ateşkes çağrısı yaptım” dedi.

Rusya’nın, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerine ağır silah sağlamaya devam ettiği iddiasını da yineleyen Poroşenko, Donbass bölgesindeki yerel seçimler öncesi sınırda kontrolün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

DHA

Loading...