Son Dakika: Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanı, ifade vermeye hazırlanıyor

Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanı, ifade vermeye hazırlanıyor

Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanı, ifade vermeye hazırlanıyor

2014 yılı başlarında Ukrayna’da Batı yanlısı kesimlerin düzenlediği ihtilal sonrasında Rusya’ya kaçmak zorunda kalan dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in, ihtilal günlerinde göstericilere keskin nişancılar tarafından ateş açılmasıyla ilgili olarak ifade vermeye hazırlanıyor.

Eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in avukatı Vitaliy Serdyuk, yaptığı açıklamada, Ukrayna’da ilgili davaya bakan Kiev İli Şevçenko İlçe Mahkemesi’nin Yanukoviç’in ikamet etmekte olduğu Rusya’nın Rostov İl Mahkemesi’ne gerekli başvuruyu yaptığını ve Yanukoviç’in online olarak ifade vereceğini belirterek, Yanukoviç’in ifadesini gelecek ay vermesini umduğunu ifade etti.

Kiev İli Şevçenko İlçe Mahkemesi, Ukrayna’da ihtilal sonrasında lağvedilen “Berkut” güvenlik biriminden beş kişiyi, ihtilal günlerinde göstericilere ateş açıp öldürme suçlamasıyla yargılıyor.

Ukrayna’da 2014 yılının Şubat ayında ihtilal ile sonuçlanan olaylar, 2013 yılının sonlarında barışçıl gösteriler şeklinde başlamış, fakat 2014 yılının ocak ayında üç kişinin hayatını kaybetmesi ve özellikle 2014 yılının şubat ayında keskin nişancıların çatılardan açtıkları ateş sonucunda iki günde 100’den fazla insanın hayatını kaybetmesi, olayların çığırından çıkmasına ve ihtilalle sonuçlanmasına neden olmuştu.

İhtilalden sonra başbakan olan ve bu yılın başlarına kadar bu görevini sürdüren Arseniy Yatsenyuk, geçen hafta mahkemede verdiği ifade sonrasında yaptığı açıklamada, Ukrayna’da o dönemde bu tür operasyonları yapabilecek kişilerin olmadığını ve tetikçilerin Rusya’dan getirildiğini söylemişti. Diğer taraftan Rusya yönetimi, olaylardan Batılı ülkeleri sorumlu tutuyor.

DHA

Loading...