Sözcü Plus Giriş

UŞAK Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Türkiye'de bir 'Atlı UMKE Timi' kurdu. Sarp arazi ve olumsuz hava koşullarında acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyanlara ulaşmak için 4 ay önce kurulan ekipte 1 doktor ve 3 acil tıp teknisyeni görev yapıyor. Uşak UMKE sorumlusu Aydın Deryal, birkaç dakikalık gecikmenin insan yaşamına mal olabileceği düşünülerek, Atlı UMKE Timi'nin kurulduğunu söyledi.
Personel sayısı, donanım, teçhizat ve eğitimleriyle olası kötü senaryolara karşı kendini hazırlayan Uşak UMKE, Türkiye'nin ilk Atlı UMKE Timi'ni kurdu. Uşak UMKE Sorumlusu Aydın Deryal, şöyle dedi:
"Sarp arazilerde medikal arama kurtarma ve acil sağlık hizmeti vermek amacıyla kurulan Uşak Atlı UMKE Timi, eğitim çalışmalarının ardından görevine başladı. 4 ay binicilik eğitimi alan ekip, eğitimlerinin ilk bölümünü Uşak Belediyesi At Çiftliği'nde, ikinci aşamasını arazide gerçekleştirdi. Atlı timimiz, zor arazi şartlarına ve atlı biniciliğe uygun özel kıyafetler ve vakaya müdahalede kullanılacak uygun tasarımlı ilkyardım çantasıyla donatıldı. Atlar da sarp arazi, siren sesi ve patlama gibi konularda eğitildi. Ekibimiz yaya olarak bir günde yapılacak arazi taramasını, atlarla bir kaç saatte tamamlayabilecek."
Atlı UMKE Timi'nin atlarla vakaya ulaşım ve müdahaleye zamanında ulaşımının sağlıkta kaliteyi artıracağını ifade eden Deryal, şöyle konuştu:
"Atlı tim, il genelinde ve çevre illerdeki her türlü arama tarama faaliyetlerine destek verecek. Arama kurtarma faaliyetlerinde sarp arazi nedeniyle zaman zaman yaşanan ulaşım zorlukları bundan böyle yaşanmayacak. Her ne kadar arazi araçlarımız, kar ambulanslarımız bulunsa da bazen bu araçların giremeyeceği bölgelerde olumsuzluklar yaşandığından vakalara atlardan faydalanarak ulaşacağız. Uşak UMKE Atlı Timi ulaşılması zor vakalara daha hızlı ve etkin olarak müdahale edecek. Uşak Belediyesi'nin desteği ile temin edilen atların beslenmesi, bakımı ve barınması yine Uşak Belediyesi at çiftliğinde yapılacak."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more