Sözcü Plus Giriş

DENİZLİ'de down sendromlu 14 yaşındaki Ümmühan Girgin, Merkezefendi Belediyesi'nin okul bahçelerinde kurduğu portatif yüzme havuzlarındaki kursa katılarak yüzme öğrendi.
Merkezefendi Belediyesi'nin yaz tatillerinde öğrencilerin yüzme öğrenmesi için başlattığı Yüzme Öğreniyoruz, Birlikte Eğleniyoruz Projesi kapsamında 10 okulun bahçesine kurduğu portatif yüzme havuzlarında düzenlenen kurslara 6 bine yakın öğrenci katıldı. Şehit Hasan Eser Ortaokulu'nun bahçesine kurulan portatif yüzme havuzunda düzenlenen kurslara özel bir isim de katıldı. Down sendromlu Ümmühan Girgin de kurslara katılarak yüzme antrenörü Serpil Hüsünbeyi'nin desteğiyle yüzmeyi öğrendi.
Kurs günlerinde kızı Ümmühan ile havuzlara gelen anne Yeliz Girgin, aile olarak çok mutlu olduklarını belirterek, "Evde çok sıkılıyordu. Her zaman dışarıya çıkaramıyorduk. Buraya gelmekle hem sıkıntısını atıyor hem de eğleniyor. Onun yüzdüğünü görünce biz de mutlu oluyoruz. Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu'na çok teşekkür ediyorum. İnşallah kızım ileride daha iyi bir yüzücü olur. Bu kurs bizim için çok iyi oldu" dedi.
Yüzme antrenörü Serpil Hüsünbeyi ise Ümmühan'ın başarılı bir öğrenci olduğu söyleyerek, "Ümmühan'ın başlarda su korkusu vardı. Ancak zaman geçtikçe alıştırdık. Burada arkadaşları olduğu için daha çabuk alıştı. Sudan korkan çocuk ilk derste suya atlamayı öğrendi. Ümmühan istediğinde yapabilen bir çocuk. Daha iyisini de yapabileceğini biliyoruz" diye konuştu.

DHA