İzmir Haberi: Uzunkaya: FETÖ enerjimizi harcamak için sahte ihbarlarda bulundu

Uzunkaya: FETÖ enerjimizi harcamak için sahte ihbarlarda bulundu

Uzunkaya: FETÖ enerjimizi harcamak için sahte ihbarlarda bulundu

EMNİYET müdürleri kararnamesiyle Antalya'ya atanan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentteki 33 aylık görev süresini değerlendirdi. FETÖ'nün enerjilerini harcamak içini sahte ihbarlarda bulunduğunu anlatan Uzunkaya, “FETÖ'nün baş aktörleri, geçmişte 1 tane kurunun yanına 30 yaşı katıp yaktılar. Sonra gerçek ortaya çıktı. Yaşlar günahsızdı. Ne yazık ki gerçekte yanması gereken kurular da dışarıya masum olarak çıktı. Biz bunların olmaması için hassas davrandık" dedi.
İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, son kararname ile Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. 17- 25 Aralık sürecinden sonra Şubat ayında görev başlayan Celal Uzunkaya, kentteki basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ve muhabirleriyle bir araya geldi. Uzunkaya, kahvaltıda buluştuğu gazetecilere, 33 aylık görev süresindeki çalışmalarını anlattı. 41 yıllık hizmet süresinde hayalinde olmadığı halde müdür olarak geldiğini anlatan Celal Uzunkaya, her gün daha iyiye güzele ulaşmak için çalıştıklarını, 33 aylık görevi sonrasında 'şunu da yapabilirdim ama erteledik' dediği olayın olmadığını söyledi.
ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ
İzmir'in uzaktan görünüşte sakin ama yakından bakıldığında sakin bir şehir olmadığını vurgulayan Celal Uzunkaya, zor bir dönemden geçtiklerini ifade etti. Celal Uzunkaya, “Polisin asli görevi insanların mal ve can güvenliğini sağlamak. Ancak geçen üç yıllık süreçte 17 – 25 Aralık'tan sonra formatı çok karışık, farklı olan bir Türkiye, oldu. Güvenlik öncelikleri gibi durumlar, aynı gün içerisinde birkaç kez yer değiştirdi. Bu işte mücadele edecek kadrolarda, travmalarını yaşadı. Görev yapacaksınız ama birlikte görev yapacağınız kadrolarda sıkıntı var" dedi.
KİRLİ BİLGİLERİN AYIKLANMASINA ÇALIŞTIK
FETÖ'nün en yoğun kümelendiği teşkilatlardan birisinin emniyet, çıkış yerinin de İzmir olduğunu vurgulayan Celal Uzunkaya, “Örgüte pek çok insan 80'li yıllarda iyi niyetle yardımlarda bulundu. Emniyet teşkilatımızda böyle bir örgütün etkisi var. Bu dönemde, gerçekten zor bir dönem de görev yaptık. 70'li, 80'li, 90'lı yıllarda görev yapan müdürlerimiz, bu dönemde üç ay yapamayacaklarını söylediler. Bunu gerçekten hangi zorluklarda hareket ettiğimizi söylemek için anlatım. 15 Temmuz sürecini Türkiye yaşadı. O sürecin yönetiminde İzmir cephesinde hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadı. 3.5 aylık süreç geçti. İlk saatten itibaren uyumlu yönetim sergiledik. İl genelinde askeriyeden gelebilecek kimin dost kimin düşman olduğunu bilmeden, iyi bir çalışma yaptık. At izinin it izine karışmaması için hassasiyet gösterdik. Duyarlı olduk. Kirli bilgilerin ayıklanmasına çabaladık" dedi.
Bazı ihbarların FETÖ tarafından bilinçli olarak yapıldığını da ifade eden Celal Uzunkaya, “İhbarlar, manipüle etmeye yönelikti. Sırf emniyet teşkilatını, yanlış hedeflerle meşgul etmek, enerjisini harcamak için çok ihbarlar yaptılar. FETÖ'yle ilgili yaklaşık 23 bin ihbar geldi. Ön elemede 15 bine yakınını ayıkladık. 9 bin civarında olanı değerlendirildi onları da daha yakın plan incelemeye aldık. Vatandaşlar, birilerinin birilerini karalayabileceği ateş kazanına atıp yakabileceği ihtimalini kendileri açısından tehdit görebilirler. Geçen yıllarda FETÖ'nün baş aktörleri, 1r tane kurunun yanına 30 yaşı katıp yaktılar. Sonra gerçek 10 sene sonra ortaya çıktı. Yaşlar günahsızdı. Ne yazık ki gerçekten yanması gereken kurular da dışarıya masum olarak çıktı. Biz bunun için bu hassasiyeti gösterdik" dedi.
TRAFİK İÇİN BİLİNÇ İSTEDİ
Kentte asayiş, terör ve kaçakçılık olaylarında başarılı olduklarını anlatan Celal Uzunkaya, göreve geldiği zaman en çok şikayet edilen konunun trafik olduğunu, bunu halledip gitmeyi çok arzuladığını aktardı. Günde 500 bin TL trafik cezası yazdıklarını ama buna rağmen belli sorunların aşılmasında başarılı olunmadığını söyleyen Celal Uzunkaya, “İnsanlar hala trafik ışıklarının bile altına araçlarını park etmeyi sürdürdü. Bu konuda, emniyet teşkilatı olarak yapabileceğimiz azamisini yaptık ama trafik soruları sadece bir kurumun çözebileceği sorunlar değildir. Trafiği keşke iyi bir şekilde bıraksaydım. Bunun haricinde keşkem olmadı" dedi.
Celal Uzunkaya, güvenlik özgürlük ekseninin çok iyi korunması gerektiğini, İzmir'de bunu çok daha iyi gözetmek zorunda olduklarını da, anlattı. Uzunkaya, ayrıca 12 bin kişilik personellerinde, 2 meslektaşlarının görev şehidi, 3 meslektaşlarının intihar ettiğini, PKK ile doğu illerindeki mücadelede de, 6 polisin şehit, 20 polisin de gazi olduğu bilgisini verdi.

 

 

DHA

Loading...