Sözcü Plus Giriş

DİYARBAKIR Valiliği, Ergani İlçesinde haklarında, 'Terör ve terör örgütüne yardım ve yataklık' suçları kapsamında soruşturma olduğu için görevden uzaklaştırılan, 2'si tutuklu olan 3 Belediye Meclis üyesinin yerine kayyum atadı.
Diyarbakır Valiliği, Kanun Hükmünde Kararnamenin verdiği yetkiye dayanarak, Ergani İlçesinin tutuklu DBP'li Belediye Eş Başkanı Aygün Taşkın ile meclis üyesi Hasip Demirtekin ve tutuksuz yargılanan meclis üyesi Sabiha Alçiçek’in yerine kayyum atadı. Valilikten Kaymakamlığa, oradan Ergani Belediyesine gönderilen yazıda, 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 38 ve 40'ıncı maddeleri ile Belediye Kanununda yapılan düzenlemede 'Terör ve terör örgütüne yardım ve yataklık' suçları kapsamında haklarında yapılan soruşturma veya kovuşturma nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye Başkanı, başkan vekili ve meclis üyelerinin yerine İçişleri Bakanı/Vali tarafından görevlendirme yapılması hüküm altına alındığı hatırlatıldı.
Yazıda, kararnamenin verdiği yetki ile halen tutuklu olan Belediye eş başkanı olan Aygün Taşkın ve meclis üyesi Hasip Demirtekin ile tutuksuz yargılanması süren Sabiha Alçiçek’in yerine yeni atanan kayyumların isimleri yazıldı. 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more