Sözcü Plus Giriş

VAN'da kayyum atanan belediyeler çöpleri toplamayıp, ulaşım hizmetini aksatınca Van Valilği açıklama yaptı. Valilik, görevleri kamu kaynaklarını vatandaşın hizmetine sunmak olan belediyelerin kanuna aykırı olan ve vatandaşı cezalandırma amacı taşıyan bu kararını halk ve kamuoyunun bilgilerine sunduklarını söyledi.
Van kent merkezinde çöplerin toplanmaması ve ulaşımdaki aksamalar üzerine Van Valiliği yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, halkın cezalandırıldığı belirtilerek şöyle denildi:
"İlimiz İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp Belediye Başkanları yapmış oldukları özerklik açıklamaları nedeniyle TCK 302/1 madde gereğince terör suçundan tutuklanmışlar ve İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırılmışlardır. 674 Sayılı KHK'nin amir hükmü gereğince bu belediye başkanlıklarına 11 Eylül 2016 günü Valiliğimizce belediye başkan vekilleri atanmıştır. Atanan başkan vekilleri hizmetlerini en iyi şekilde yürütmek ve kamu kaynaklarını hizmete dönüştürmek gayreti içindedirler. Bu atamaları protesto etmek ve görevden alınan belediye başkanlarına destek olmak amacı ile Van Büyükşehir Belediyesi'nin temizlik ve ulaşım hizmetlerini 2 gün süreyle vermeme kararı aldığı öğrenilmiştir. Görevleri kamu kaynaklarını vatandaşın hizmetine sunmak olan Belediyenin kanuna aykırı olan ve vatandaşı cezalandırma amacı taşıyan bu kararını vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilerine saygı ile arz ediyoruz."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more