Sözcü Plus Giriş

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, leyleklere taktıkları uydu vericisi sayesinde insanların da onların göç yollarını internet üzerinden takip edebileceğini söyledi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırmalar Merkezi, Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği işbirliğiyle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki leylekler için geçen 1 Temmuz'da bir proje başlatıldı. Samsun’un Bafra ve 19 Mayıs İlçelerinde yer alan 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki leylek popülasyonunun hareketleri uydu üzerinden takip edilmesi için 8 leyleğe uydu vericisi takıldı. OMÜ Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, beraberindeki ekiple birlikte Kızılırmak Deltası'ndaki 8 leyleğe takılan 57 gram ağırlığındaki uydu vericisi ile leyleklerin konumları ve durumları adım adım takip edilmeye başlandı. Uydu üzerinden izlenen leyleklerden birinin İsrail'in güneyine ulaştığı belirtilirken, 3'ünün Suriye'de, 4'ünün ise Osmaniye ve Adana'nın çeşitli bölgelerinde olduğu kaydedildi.
Leyleklerin sahra altı Afrika'ya kadar gittiklerini bildiklerini dile getiren Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, "Her gün 5 dakikalık aralıklarla biz leyleklerin nerede olduğuna dair kayıtlar alıyoruz. İnternetten veri bankası kanalıyla bu sinyalleri harita üzerinden izleyebiliyoruz. Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği internet sayfasından vatandaşların leylekleri takip etmelerini, izlemelerini istiyoruz. Yakın zamanda aktif olarak insanların takip etmesini sağlamaya çalışacağız. Dolayısıyla insanlar leyleklerin nerede olduğu ile ilgili günlük bilgi alabilecekler" dedi.

DHA