Sözcü Plus Giriş

Aydın Haberi: Vuslat Doğan Sabancı : Barış istiyorsak birlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız (1)

Vuslat Doğan Sabancı : Barış istiyorsak birlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız (1)

Güncellenme: 19:42, 20/10/2016
Vuslat Doğan Sabancı : Barış istiyorsak birlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız (1)

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, demokrasinin en önemli prensiplerinden birinin de “çoğulculuk” kavramını “gerçekten içselleştirmek” olduğuna dikkat çekerek, “Barış istiyorsak birlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız” çağrısı yaptı.

Doğan Grubu'nun, ABD'nin en etkin düşünce kuruluşlarından Atlantic Council ve dünyanın en saygın kültür kurumlarından Smithsonian ile birlikte düzenlediği "Islamophobia: Overcoming Myths and Engaging in a Better Conversation" başlıklı Panel'in açış konuşmasını Vuslat Doğan Sabancı yaptı.
Yönetimini de, Atlantic Council Başkanı Frederick Kempe'nin üstlendiği panele, bu alanın saygın otoriteleri olarak bilinen, din tarihçisi Karen Armstrong, eski devlet bakanı Dr. Mehmet Aydın, Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu Dekanı Vali Nasr ve ünlü insan hakları aktivisti yazar Zainab Salbi katıldı.
Konuşmasını, “Başkan Obama, Birleşmiş Milletler toplantısında yaptığı son konuşmada şöyle demişti: Nasıl birarada yaşıyabileceğimiz sorusunu cevaplandırmadan, sadece etrafımıza duvar inşa ederek kendi toplumlarımızı aşırılıktan koruyamayız. Dünya artık çok fazla iç içe geçmiş durumda ve bunun için çok küçük” diyerek başlayan Vuslat Doğan Sabancı, “Çok doğru bir tespit” dedi ve ekledi:
“Dünya içi içe geçmiş durumda: Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan tehdit, orayla sınırlı kalmıyor, bütün dünyayı etkiliyor. Ve o tehdidin nasıl algılandığının, nasıl tanımlandığının ve nasıl mücadele edildiğinin sonuçları da küresel oluyor. Tehdit küresel olduğu için barışı da sadece küresel boyutta sağlanabilir. Artık insanların kaderleri birbiriyle hiç olmadığı kadar bağlı hale geldi. Obama'nın da belirttiği gibi etrafımıza duvarlar örerek kendimizi koruyamıyorsak ya da en gelişmiş silah teknolojileri bile tehtidin yayılmasını durduramıyorsa durup bir düşünmemiz lazım.”

DHA