Sözcü Plus Giriş

YALOVA Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu. Türkiye’nin tek veteriner hekim il belediye başkanı olan Vefa Salman, haybulansta yapılan ilk müdahaleye katıldı.
Yalova Belediyesi, sokak hayvanları için ambulans hizmeti başlattı. Yalovalılar artık 153 ya da '444 8 777' numaralı telefonu arayarak yaralı hayvanlar için ‘Haybulans’ı çağırabilecek. Haybulansın teknik özellikleri ile ülkemizde benzerlerinden ayrıldığı belirtildi. 'Haybulans' olarak çalışan birçok aracın sadece toplama görevi yaparken Yalova Belediyesi’nin haybulansı acil durumlar için tasarlandı.
'Haybulans' içinde yaralı hayvana cerrahi müdahale edilebilecek. 'Haybulans' içinde kafes, köpek taşıma sedyesi, yakalama sopası, kedi filesi ve kedi kafesinin yanı sıra serum seti, oksijen tüpü ve ekipmanı, cerrahi operasyon malzemeleri, yaralı hayvanın kliniğe getirilmesi sürecinde veteriner hekimin durabileceği ve müdahale yapabileceği alan bulunuyor.
İLK MÜDAHALE BAŞKANDAN
'Alo 153’ü arayan bir vatandaşın araç çarpması sonucunda ayağı kırılan bir köpeği Yalova Belediyesi’ne bildirmesi üzerine harekete geçen haybulans ekibi, yaptıkları ilk müdahalenin ardından köpeği Veterinerlik Müdürlüğü’ne götürdü. Salman, durumun kendisine bildirilmesi üzerine veteriner hekim önlüğünü giyerek haybulans ekibinin ilk müdahalesini yaptığı yaralı köpeğin muayenesini gerçekleştirdi. Sağlık durumu stabil hale getirilen köpek, Yalova Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi görevlilerinin gözetimine bırakıldı.
'Haybulans' ile ilgili bilgi veren Salman, "Biz haybulans mantığını bir adım öteye taşıdık. Bir toplama aracı değil, cerrahi müdahale de yapılabilecek bir donanım ile haybulansı oluşturduk. Aracın içinde tüm cerrahi ve medikal malzemeler mevcut. Sessiz dostlarımız, hayvanlarımız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz" dedi. Veteriner İşleri Müdürü Erkut Ferhatoğlu ise yaptığı açıklamada, "Haybulansımızda; 1 şoför, 1 veteriner ve 1 yardımcı personel olmak üzere 3 personelimiz görev yapıyor. Yalova Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü olarak, 15 personelimizle 7 gün 24 saat icap esasıyla çalışarak Başkanımızın öncülüğünde hayvan dostu belediye sıfatımıza yakışır bir çalışma sürdürüyoruz" dedi.

DHA