Zonguldak Haberi: Yan yatan gemideki mürettebatın kurtarılma anı cep telefonu kamaerasında

Yan yatan gemideki mürettebatın kurtarılma anı cep telefonu kamaerasında

Yan yatan gemideki mürettebatın kurtarılma anı cep telefonu kamaerasında

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi açıklarında fırtına nedeniyle yan yatan ve sürüklenen Panama bandıralı kuru yük gemisindeki 8 mürettebatın helikopter ile kurtarılması anı gemi personeli tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.
Tuzla'dan Ukrayna’ya giden bezelye yüklü 3 bin ton ağırlığında ve 73 metre uzunluğundaki Panama bandıralı 'M/V FOM' adlı kuru yük gemisi, önceki akşam saatlerinde Ereğli'nin 70 mil açığında fırtına nedeniyle yan yattı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı gemi ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait firkateyn olumsuz hava koşulları nedeniyle gemideki 8 mürettebatı kurtaramadı. Motoru arızalanan ve batma riski bulunmayan gemideki mürettebat, sabah firkateyndeki helikopter ile kurtarıldı. O anları gemi personeli Ali Çetin Karapınar, cep telefonu ile kaydetti. Görüntülerde gemi üzerine gelen helikopterin halatla personeli yukarı çekmesi yer alıyor.
DENİZ KUVVETLERİNDEN AÇIKLAMA
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da konuyla ilgili internet sitesinde basın açıklaması ve kurtarma anının larını paylaştı. Açıklamada, şöyle denildi:
"Acil yardım çağrısını alan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında bölgede keşif gözetleme icra eden TCG Yıldırım Fiirkateyni görevlendirilmiş ve süratle fırtınada dalgalarla boğuşan 'M/V FOM' gemisinin sürüklendiği bölgeye intikali sağlanmıştır. Olumsuz meteorolojik şartlar ve ağır deniz durumuna rağmen, gemide bulunan 8 kişilik mürettebat TCG Yıldırım firkateyninde bulunan helikopter vasıtasıyla kurtarılarak TCG Yıldırım'a transfer edilmiştir. TCG Yıldırım fİrkateyninin tabip subayı ve sağlık ekibi tarafından 3’ü Türk, 4’ü Gürcü ve 1’i Azeri uyruklu mürettebat ilk sağlık kontrolünden geçirilmiştir. TCG Yıldırım tarafından, mürettebatın tam teşekküllü bir hastanede ayrıntılı tetkiklerinin yapılması maksadıyla azami süratle Karadeniz Ereğli Limanı’na intikal edilmiş ve mürettebatı liman önlerinde bekleyen sahil güvenlik botuna transfer edilerek arama kurtarma görevi başarıyla sonlandırılmıştır."

 

DHA

Loading...