Sözcü Plus Giriş

YARDIMA muhtaç çocuklara bağış toplamak için 25 gün önce Antalya'dan Muğla'nın Fethiye ilçesine kanoyla yola çıkan 39 yaşındaki Doğan Erslan ve İngiliz 28 yaşındaki Sam Tucker, 400 kilometre kürek çektikleri zorlu yolculuğun ardından kente ulaştı. Bu süreçte toplanan 5 bin liralık yardımın, kentte yerleşik yaşayan İngilizler tarafından kurulan yardım kuruluşu Fethiye International Group'a (FIG) aktarıldığı belirtildi.
Fethiye'de yaşayan turizmci Doğan Eraslan ve İngiliz maceraperest Sam Tucker, yardıma muhtaç çocuklara destek olmak amacıyla geçen 1 Eylül'de Antalya'nın Konyaaltı Plajı'ndan 4 metre uzunluğundaki 2 kanoyla yola çıktı. Yiyecek ve sularını kanolarında taşıyan ikili, Antalya ve Fethiye arasındaki koylarda çadır ve uyku tulumlarında konaklayarak zorlu yolcuklarına devam etti. Kanoyla 400 kilometre mesafe kat eden ikiliye yolculuğun son günlerinde veteriner 44 yaşındaki Serkan Tarım da katıldı. 25 gün denizde kürek çeken Eraslan ve Tucker yolculuğa sonradan katılan Tarım ile birlikte Antalya'dan Fethiye'ye gelerek Karagözler Mahallesi'ndeki Yatch Classic Otel'e kanolarını yanaştırdı. Maceraperestler kano yolculuğuyla ilgili başlatılan yardım kampanyasına destek veren İngilizler tarafından alkışlarla karşılandı.
5 BİN LİRA YARDIM TOPLANDI
Fethiye Belediyesi'nin de destek verdiği kampanya kapsamında toplanan 5 bin lira, ilçede yerleşik yaşayan İngilizlerin, yardıma muhtaç çocukların eğitim masraflarını karşılamak için kurduğu Fethiye International Group'a aktarıldı.
"BİR GÜN BOYUNCA SUSUZ KALDIK"
Zorlu bir yolculuğu tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Doğan Eraslan, yardıma muhtaç çocuklar için başlatılan kampanyanın motivasyon kaynakları olduğunu söyledi. Yolculuk sırasında bir gün boyunca susuz kaldıkları zorlu anlar yaşadıklarını anlatan Doğan, "Çok ciddi dalgalarla karşılaştık. Bazen bildiğimiz bütün duaları etmek zorunda kaldık. Rüzgara karşı seyahat etmek bizi zorladı. Fethiye'den Antalya'ya gitsek çok daha kolay olacaktı. Yolculuğun bir bölümünde dalgalardan kaçıp ıssız bir plaja çıktık. Ancak yanımızda fazla su olmadığı için suyu yudum yudum içmek zorunda kaldık. Herşeye rağmen çocukların eğitimine katkıda bulunmak bizi çok mutlu etti" dedi.
Daha önce kanserli çocuklara yardım toplamak için İzmir'den Güney Afrika'ya 6 aylık bisiklet turu düzenlediğini ve sokak hayvanlarına dikkati çekmek için Tanzanya'daki 5 bin 895 metrelik Kilimanjaro Dağı'na tırmandığını belirten Sam Tucker ise "Bir hayır kuruluşu için bu etkinliğe katılmak benim için önemliydi. Yardıma muhtaç çocuklar gibi bazı konulara dikkati çekmek için doğa etkinliklerine vakit ayırıyorum. Bunu çocukların eğitimine, sağlık giderlerine destek olmak için kurulan dernek için yapmak güzeldi. Destek olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Serkan Tarım da yardım toplamak, toplumda farkındalık yaratmak adına etkinliğe katıldığını kaydetti.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more