Sözcü Plus Giriş

OLAĞANÜSTÜ Hal sürecinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yayını durduluran televizyonlardan biri olan Van TV, yazılı açıklama yaparak kararı kınadıklarını açıkladı.
Van Tv Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 12 televizyon kanalı yayınının hukuksuz olarak yayınıın durdurulduğu belirtildi. Yayın durdurma kararının henüz karara henüz tebliğ edilmediği, bu kararın kınandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Van TV, yayın yaptığı süre boyunca elden geldiğince objektif, dürüst ve ilkeli bir yayın yapmayı kendisine şiar edinmiş bir yayın kuruluşudur. Özellikle son iki yıldır, özelde Van'da, daha genel olarak; bölge geneli ve Türkiye çapında tüm halkların sesi olmaya çalıştık. Nitekim televizyonumuzun kısa sürede bölgemiz başta olmak üzere Türkiye çapında en çok izlenen kanallar arasında yer alması bunun açık göstergesidir. Son süreçte hukukun adeta askıya alınarak, yapılan uygulamalar birçok alanda olduğu gibi, basın yayın ve medya alanında da ciddi baskıları beraberinde getirmiştir. Yayın yapan birçok gazete, televizyon, radyo ve farklı yayın kuruluşlarının yayınları durdurulmuş, çok sayıda gazeteci cezaevlerine konulmuştur. Son olarak ülkenin OHAL ile yönetilmeye başlanmasıyla, basına yönelik baskı, sansür ve yıldırmanın daha da arttığını görmekteyiz. Dün alınan kararla 12 televizyon kanalının birden kapatılmasıyla basın özgürlüğüne en büyük darbe de vurulmuş oldu."
Açıklamada, ülke yönetiminin, farklı bir ses, objektif ve ilkeli bir yayın, dürüst habercilik istemediği öne sürülürken, "Bu tarz yol ve yöntemlerle özgür yayıncılık yapmak isteyen basın, ilkeli yayıncılıkla halkların sesi olmak isteyen gazeteciler susturulamaz. Bu yöntem ancak, hukuksuzluğu daha da pekiştirir. Bizler hukuksuz bir şekilde alınan bu kararı tanımıyoruz. Bu karartma ülkeyi de karanlığa sürükleme isteminin dışa vurumudur. Alınan bu kararın bir an önce iptal edilmesi gerekmektedir" denildi.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more