Sözcü Plus Giriş

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında ölen BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ'ın ağabeyi Ahmet Üstündağ, "Helikopter kazasında görev alan astsubaylar bugün FETÖ soruşturmasında tutuklanıyorsa elbetteki olayla ilgili bir bağlantıları vardır" dedi. 
25 Mart 2009'da Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarında BBP merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararına tepkiler sürüyor. Kazada ölen BBP merhum Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ'ın ağabeyi Ahmet Üstündağ ve İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı'nın ağabeyi Turan Yancı, soruşturmlanın tekrar açılması için Sivas Adliyesi'ne dilekçe verdi. Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Ahmet Üstündağ, helikopterin dış güçler ve onların uzantıları tarafından düşürüldüğünü belirterek takipsizlik kararına itiraz ettiklerini ancak henüz sonuçlanmadığını söyledi.
"CUMHURBAŞKANIMIZDAN RANDEVU TALEP ETTİK, ENGELLENDİ"
Türkiye'de daha önce çok fazla suikast gerçekleştiğini belirterek Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının uğradığı suikastin son olması için mücadele verdiklerini ifade eden Üstündağ, "FETÖ yapılanmasının bu süreçte parmağının olduğunu ve bazı önemli durumları paylaşmak için aileler olarak sayın cumhurbaşkanımızdan defalarca randevu talep ettik. Ama herhangi bir dönüş olmadı. Biz bu randevu taleplerinin, cumhurbaşkanımızın yanındaki FETÖ yapılanması ve durumdan rahatsızlık duyan kişiler tarafından engellendiği kanaatindeyiz" dedi. Savcılığın verdiği takipsizlik kararının kendilerine derinden üzdüğünü belirten Üstündağ, "Davanın tekrardan açılması için mahkemeye dilekçelerimizle müracaatımızı yaptık. Ayrıca gerekirse davayı Anayasa Mahkemesi'ne orası da olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğimizin bilinmesini istiyorum" dedi. Ahmet Üstündağ, helikopter kazasında görev alan bazı askerlerin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla ilgili yöneltilen soruya ise, "Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün, 'Keçiler mi söktü o GPRS cihazını' dediği ordu mensubu, astsubaylar bugün FETÖ soruşturmasında tutuklanıyorsa elbette olayla ilgili bir bağlantıları vardır" ifadelerini kullandı.
25 Mart 2009'da Göksun yakınlarında düşen helikopterde BBP merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile, dönemin BBP İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya, gazeteci İsmail Güneş ve pilot Kaya İstektepe yaşamını yitirmişti.

DHA