Son Dakika: Yunan bakan: (Sığınmacı kabulü) 'Avrupa'nın tutarsızlığından dolayı kızgınız'

Yunan bakan: (Sığınmacı kabulü) 'Avrupa'nın tutarsızlığından dolayı kızgınız'

Yunan bakan: (Sığınmacı kabulü) 'Avrupa'nın tutarsızlığından dolayı kızgınız'

Bu sabah Atina'nın Eleutherios Venizelos Havaalanı'ndan 111 sığınmacı Finlandiya'ya gitmek üzere uçağa bindirildi.

Önce Pire Limanında konaklayan, daha sonra Eidomeni kampında ve değişik otellerde kaldıktan sonra yeni bir hayata kanat açmaya hazırlanan on altı yaşındaki Trambis Atina Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada 'Yapacağım ilk şey Şam'dan Türkiye'ye giden ve orada kalan ailemi Finlandiya'ya getirmek olacaktır. Daha sonra okuyacağım ve teknoloji üzerinde uzmanlaşacağım' dedi.

Karısı ve bebeğiyle uçağa binmek için hazırlanan Hanano isimli sığınmacı ise 'Bir ölüm yolculuğu yaptık. Büyük tehlikeler atlattık. Bütün bunlara barış içinde, güvenli bir yerde yaşayabilmek için katlandık' dedi.

4 Kasım'da, Yunanistan'dan diğer Avrupa ülkelerine sığınmacı-göçmen gönderme projesinin yıldönümü olduğundan havaalanında Göçmen Politikalarından Sorumlu Bakanı Vekili Yiannis Muzalas da bulundu. İlk kez Yunanistan'dan Lüksemburg'a bir gurup göçmen gönderilmesinden bugüne bir yıl geçtiğini, ancak bu dönemde yalnız 5.000 kişinin gönderildiğini, 7.500 göçmenin hazır olmasına rağmen onları kabul edecek ülkelerin muameleleri geciktirdiklerini vurgulayan bakan 'Bir grup göçmenin gönderilmesi bizi mutlu ediyor, ama bu yıl içerisinde 30.000 sığınmacı-göçmenin başka Avrupa ülkelerine gönderilmeleri gerektiğini unutmamalıyız ve Avrupa'ya bu sorumluluğu üstendiğini hatırlatmalıyız' dedi.

'Sevincimizi kızgınlık takip ediyor zira diğer Avrupa üyesi ülkeler bu konuda tutarsızlık gösteriyor' diye devam eden bakan '5.000 kişinin gitmesi, altı ağırlama kampının boşalması anlamına geliyor. Bu hem onlar için hem halkımız için daha hayırlıdır' dedi. Yolculuğa hazırlanan sığınmacıları gösterdikleri terbiyeli tutumdan dolayı tebrik ettikten sonra Yunan halkının da yaşadığı bu zor dönemde onları özveriyle ağırladığını hatırlatarak 'Gideceğiniz yerde sizleri Yunanlıların sevdikleri kadar sevmelerini temenni ederim' dedi.

DHA

Loading...