Sözcü Plus Giriş

Muğla Haberi: Zehirli mantar uyarısı

Zehirli mantar uyarısı

Güncellenme: 09:56, 20/10/2016
Zehirli mantar uyarısı

MUĞLA'da yağmurlarla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan çıntar, pazar tezgahlarında yerini almaya başladı. Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Türkiye'de mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çekip, dikkatli olunması konusunda uyardı.
Doğada kendiliğinden yetişen mantarları yiyen vatandaşlar arasında zehirlenme olaylarının ülke genelinde arttığını belirten Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, "Ekim ayıyla birlikte zehirlenme vakaları, ülke genelinde yaşanmaya başladı. Doğada yetişenler yerine, marketlerde Tarım Bakanlığı onaylı olarak satılan taze kültür mantarları tüketilmeli. Vatandaşlarımız toplama mantarı 'lezzetli' diye çok talep ediyor. Ancak bunlar her zaman büyük bir risk faktörüdür. Uygun saklama koşullarında saklanmayan ve bayat kültür mantarları da gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir" dedi.
Zehirlenme belirtilerinin ilk 2 ile 6 saat arasında ortaya çıktığını vurgulayan Uzman Dr. Ceyhan, "Bulantı-kusma, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, nörolojik belirtiler, karın ağrısı şeklinde seyretmekte ve belirtilerin ortaya çıkması bazen 5 günü bile bulmaktadır. Bu nedenle toplama mantar yiyen hastaların mantar zehirlenmesi yaşadığını fark etmesi gecikebilmektedir. Toplama mantarlarda zehir çeşidi ve düzeyi çok farklı olabilmektedir. Bunun her bünyeye etkileri farklı seyredebilmektedir. Aynı sofradan aynı yemeği yiyenlerin yedikleri miktara ve toplanan mantar çeşitlemesine göre etkilenmeleri farklı olabilmektedir. 'Biz daha önce de yiyorduk bir şey olmuyordu', 'Hepimiz yedik sadece birisi kusuyor' gibi ifadelere çok rastlamaktayız. Bu nedenle, toplama mantarlar hiçbir şekilde tüketilmemelidir" diye konuştu.
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Ceyhan, mantar konusunda doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı:
"Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır. Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır. Pişirilen mantarın zehri kaybolur. Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez. Kurutulmuş mantar zehirlemez. Çayırda yetişen mantar zehirlemez. Koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir, iç kısım mavileşirse zehirlidir. Salyangozlar zehirli mantarı yemez. Ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez."

 

DHA