İzmir Haberi: Zeybekci: Buharkent'i en güzel üniversite şehri yapalım (2)

Zeybekci: Buharkent'i en güzel üniversite şehri yapalım (2)

Zeybekci: Buharkent'i en güzel üniversite şehri yapalım (2)

YATIRIMLARIN TEMELİNİ ATTI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aydın'da ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi ek bina inşaatıyla birlikte 55 bin metrekarelik yeni yatırımların temel atma törenine katıldı.
Burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Devlet zorda kaldığında ve zayıf olduğunda bu bölgenin insani devletin yanında olmuştur. 15 Temmuz'da da bu bölgenin yiğit milleti, Adnan Menderes'e sahip çıkamamanın derin yarasını taşıyan bu millet yüce bir demokrasi destanı yazdı. 15 Temmuz gecesi, dünya demokrasi tarihine geçecek demokrasi devrimidir. Cumhurbaşkanımızla birlikte Pakistan, Özbekistan'da idik. Hepsi bizim için dua ettiler. Bir daha gelirlerse diyorlar ama asla bir daha gelemezler. Gezi Parkı olayları, 1725 Aralık ve 15 Temmuz birbirine hep bağlantılıdır." 
Türkiye'ye şimdi de en büyük saldırının ekonomik alanda yapılmaya çalışıldığını ileri süren Zeybekci, "Türkiye dünyanın en büyük yatırımlarına imza atmaya başlayarak fincancı katırlarını ürküttü. Gezi olayları başladı, olmadı. 17-25 Aralık ile de yapamadıklarını 15 Temmuz'da yapmaya çalıştılar. 15 Temmuz bir işgal darbesidir. Doğu ve Güneydoğu'da gayri meşru bir Kürdistan ve Ermenistan kurma girişimidir. Allah'ın izniyle bu mübarek millet Türkü Kürt'üyle 5 bin yıllık tarihinde diz çökmedi ve gök kubbe yarılmadıkça da diz çökmeyecektir" dedi.
"EKONOMİ İÇİN ENDİŞE ETMEYE GEREK YOK"
Bundan sonraki savaşların ekonomi savaşı olacağını söyleyen Bakan Zeybekci, ekonomi için endişe etmeye gerek olmadığını söyledi. Zeybekci, şöyle dedi:
"2008 krizinden bu yana ortalama yüzde 5 büyüme ile dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz. 'Dövize dokunmamak lazım' derken bunu bilerek söylüyoruz. Bunlar matematik bilmiyor. Türkiye 600 milyar dolarlık borcunu pazartesi sabahı ödedi mi ki 1 kuruşluk artıştan zarar etsin. Türkiye'de gerek Merkez Bankası varlıkları, gerek vatandaşın döviz yatırımları ve bankaların uluslararası bankacılık kuruluşlarından neler alabileceğini görürseniz endişe edilecek bir durum olmadığını görürsünüz. Türk ekonomisine güvenin. 2017 turizm, ekonomi ve ihracata iyi olacak. Tarımda da iyi olsun diye dua edin. Çünkü tarım duaya ve yağmura bağlı. Şu anda duaya daha çok ihtiyaç var. Ama şunu da söyleyeyim; Türkiye ayaklarına bağ olan bütün bağlardan kurtuluyor. 2017 yılında Türk siyaset tarihinden koalisyon endişeleri silinecek. Mevzu bahis vatansa gerisi teferruat. Bu nedenle 2017 çok önemli."
Ege Bölgesi'ndeki önemli yatırımlara da değinen Zeybekci, Aydın-Denizli otoyolu ile Aydın ve Denizli şehir hastanelerinin temellerinin en kısa sürede atılacağını, İzmir-Aydın-Denizli-Antalya hızlı tren projesinde ise çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

DHA

Loading...