Sözcü Plus Giriş

MANİSA'nın zeytin üretimiyle ünlü Akhisar İlçesi'nde, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, bu yıl yüzde 25'lik artışla zeytin rekoltesinin 110 bin ton civarında gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.
Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70'ini, sofralık siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Akhisar'da, zeytin hasadı başladı. Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, yeşil domat zeytini hasadına başlandığını belirterek, önümüzdeki günlerde hasadın hızlanacağını söyledi. Manisa genelinde yaklaşık 21 milyon zeytin ağacının bulunduğunu ve çoğunluğunun Akhisar'da olduğunu dile getiren Akbuğa, 2015 yılında mevsim şartlarından dolayı mağdur olduklarını, ancak bu yıl rekoltede yüzde 25'lik artış beklediklerini ifade etti.
Akhisar'daki tarım arazilerinin yüzde 60'ında zeytincilik yapıldığını kaydeden Akbuğa, "En önemli geçim kaynağımız zeytindir. Son yıllarda hava şartları nedeniyle 2 yıl öncesine göre yüzde 30 düşmüştü. Geçen yıla göre bu yıl yüzde 25 civarında bir artış var. Akhisar'da üretilen zeytinin yüzde 85'i sofralık olarak kullanılır. Rekolteyi bu yıl 110 bin ton civarında bekliyoruz" dedi.
ÜRETİCİ YAĞIŞ BEKLİYOR
Akhisar'da birçok zeytin çeşidinin yetiştirildiğini ifade eden Akbuğa, yeşil domat zeytinde hasadın başladığını söyledi. Akhisar Ticaret Borsası'nda işlem gören yeşil domat zeytin fiyatının da 6 lira 50 kuruş ile 12 lira arasında değiştiğini belirten Akbuğa, yıl sonuna kadar zeytin hasadının süreceğini dile getirerek, "Önümüzdeki günlerde üreticinin bir yağış beklentisi var. Yağış olursa zeytinin kalitesi yükselecek. Ekim ayı başında fiyatlar tamamen belli olur. Yeni yıl başına kadar hasat devam eder" diye konuştu.
"ZEYTİNYAĞINDA FAHİŞ FİYAT İSTEMİYORUZ"
Geçen sezon zeytinyağının raf fiyatlarındaki artışından üretici olarak memnun olmadıklarını dile getiren Akbuğa, bu yıl rakamın çok fazla yükselmesini istemediklerini söyledi. Zeytinyağı tüketiminin az olduğuna dikkat çeken Akbuğa, "Zeytinyağı fiyatlarında bizim beklentimiz 17-18 lira civarındaydı. Ama maalesef bazı zamanlarda bu rakam 25 liraya kadar çıktı. Biz bu rakamın yükselmesini istemiyoruz. Çünkü halkımız zeytinyağına yeni yeni alışıyor. Fiyatlar fazla yükselirse zeytinyağı tüketimi de azalıyor. Son zamanlarda Tarım Bakanlığı tarafından tağşiş yaptığı açıklanan firmalar vardı. Zeytinyağının içinde değişik katkı maddeleri çıktı. Bu da halkımızda tüketimi azalttı. Şu anda fiyatlar 12-15 lira arasında değişiyor. Yüksek rakamlar istemiyoruz. Şu anda marketlerde satış fiyatı 17 lirayı geçiyor" diye konuştu.
Akbuğa son olarak geçen yıl rekolteden mağdur olduklarını, ancak fiyatların iyi olduğunu, bu yıl da yüksek olan rekolteye iyi fiyat beklediklerini söyledi.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more