Sözcü Plus Giriş

ZONGULDAK'ta dün akşam etkili olan şiddetli yağmurda işyerleri su altında kalan esnaf temizlik çalışması yaparken, belediye zabıta ekipleri de hasar tespit çalışması başlattı.
Kentte yaklaşık yarım saat etkili olan yağmur hayatı felç etti. Kent merkezinde araçlar suyla kaplı yollarda güçlükle ilerledi. Trafik ekipleri, gölete dönen yolları kopattı. Sürücüler alternatif yollara yönlendirildi. Kentin en işlek caddesi Gazipaşa'da onlarca iş yerini su bastı. Gazipaşa'daki Emral Çarşısı'nda 8 iş yeri su altında kaldı.
Belediye ekiplerinin çalışmalarını inceleyen Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Emral Çarşısı'nda esnafın tepkisiyle karşılaştı. Kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye çalışan esnaf itfaiyeyi aramalarına rağmen telefonu açan olmadığını söyledi. Esnaf, ekipler gelinceye kadar Başkan Akdemir'in de beklemesini istedi. Başkan Akdemir de "Buradayım, bir yere gitmiyorum" diyerek esnafı sakinleştirirken telefonla belediye görevlilerini arayarak ekip istedi. Başkan Akdemir, bir süre esnafı dinledikten sonra taşkından etkilenen diğer iş yerlerini gezdi.
TEMİZLİK VE HASAR TESPİTİ BAŞLADI
Sabah saatlerinde suların çekilmesiyle birlikte iş yerlerini su basan esnaf temizlik çalışması başlattı. Belediye ekipleri de yollarda biriken çöp, moloz yığınlarını temizledi. Belediye zabıta ekipleri ise esnafı gezerek hasat tespiti yaptı. AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör, kentte 2 evde su baskını yaşadıklarını, iş yerleriyle ilgili çalışmaların belediye tarafından yürütüldüğünü kaydetti.
Öte yandan Zonguldak Limanı'nın yüzeyi de çöp yığınlarıyla doldu. Yağmur nedeniyle su seviyesi yükselen Acılık Deresi'nden gelen atıklar limanda kirliliğe yol açtı. Limanın yüzeyi tamamen atıkla kaplandı, suyun rengi de çamur rengini aldı. Sahilde yürüyenler her yağmurda aynı manzarayla karşılaştıklarını, yetkililerin önlem almasını istedi. Balıkçı tekneleri de rüzgar nedeniyle limana sığındı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more