Diyarbakır’da büyük patlama

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi yakınlarındaki Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği'ne PKK'lı teröristler tarafından bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit polis sayısı 5'e, olayda yaşamını yitiren sivillerin sayısı ise 2'ye çıktı.

POLİS YARALI,  ÇOCUĞU ÖLDÜ

Olayda yaşamını yitiren sivillerden birinin babasının yanına Denetleme istasyonuna gelen polis çocuğu olduğu belirtildi. Saldırıda çocuğu yaşamını yitiren polis memurunun ise ağır yaralı olduğu belirtildi.

Hain saldırı PKK’nın 1984 yılında Eruh ve Şemdinli’ye baskın düzenleyerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kanlı eylemleri başlatmasının yıldönümü olan bugün saat 13.10 sıralarında düzenlendi. Çınar-Bismil yol ayrımındaki Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği önünde şiddetli bir patlama meydana geldi. PKK’nın bomba yüklü kamyoneti uzaktan kumandayla patlatması sonucu, Bölge Trafik Denetleme binası, önündeki beton duvara rağmen ağır hasar görürken, karşısında ve yakınında bulunan iki akaryakıt istasyonunda da saldırının etkisiyle hasar meydana geldi.

FOTO:İHA - Patlamanın şiddetiyle bölgedeki petrol istasyonunda da büyük hasar meydana geldi.

FOTO:İHA – Patlamanın şiddetiyle bölgedeki petrol istasyonunda da büyük hasar meydana geldi.

Saldırı sırasında çevreden geçmekte olan yolcu otobüsü başta olmak üzere bir çok aracın camları kırıldı.

FOTO: DHA / Patlamanın yaşandığı yerde oluşan dev çukur olayın dehşetini gözler önüne serdi.

FOTO: DHA / Patlamanın yaşandığı yerde oluşan dev çukur olayın dehşetini gözler önüne serdi.

VALİLİK’TAN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği, Bölge Denetleme İstasyonu'na bomba yüklü araçla yapıldığı değerlendirilen terör saldırısında 5 polis, 1'i çocuk, 2 sivil olmak üzere 7 kişinin şehit olduğunu, 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, “Diyarbakır-Batman karayolu Bismil yol ayrımında bulunan, vatandaşlarımızın özel araçları ile ve toplu taşıma araçlarıyla yoğun olarak bulunduğu bölgedeki Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonu’na yönelik olarak, saat 13.10 sıralarında, bölücü terör örgütü mensuplarınca bomba yüklü araçla yapıldığı değerlendirilen bir saldırı gerçekleşmiştir. Meydana gelen patlamada, 5’i polis memuru, 1’i çocuk 2'si sivil vatandaş olmak üzere 7 kişi şehit olmuştur. 7’si polis, 4’ü teknik personel, 34’ü vatandaşımız olmak üzere, toplam 45 kişi ise yaralanmıştır. Yaralılardan 29’u taburcu edilmiş olup halen 7’si polis memuru olmak üzere 16 yaralımızın tedavilerine devam edilmektedir. Sivil ve çocuk ayırımı yapılmadan ve vatandaşlarımızın zarar görmesi umursanmadan düzenlenen bu saldırıda şehit olan polis memurlarımıza ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, şehitlerimizin yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz” denildi.

Patlama yerinde 5 metre genişliğinde ve derinliğinde büyük bir çukur açıldı. Hain saldırıda 5 polis ile biri polis çocuğu iki sivil şehit oldu, 6’ı polis 22 kişi de yaralandı.

FOTO:İHA - Bina patlama sonrası harabeye döndü.

FOTO:İHA – Bina patlama sonrası harabeye döndü.

BİNA HARABEYE DÖNDÜ

Teröristler tarafından bölge trafik amirliğine yönelik düzenlenen saldırıda, amirliğe ait 3 katlı bina kullanılmaz hale gelirken, patlamanın binanın yakınlarında bulunan iki ayrı petrol istasyonunu etkilememesi facianın artmasını önledi.

FOTO:DHA - Olay yerine ambulans helikopterler de sevk edildi.

FOTO:DHA – Olay yerine ambulans helikopterler de sevk edildi.

Olay yerine Diyarbakır’dan karadan ve havadan ambulanslar ile polis ekipleri sevk edildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

 

FOTO:İHA - Yaralılar binada görevli polisler ve o esnada orada bulanan vatandaşlar tarafından ambulanslara taşındı.

FOTO:İHA – Yaralılar binada görevli polisler ve o esnada orada bulanan vatandaşlar tarafından ambulanslara taşındı.

ÇAVUŞOĞLU: FETÖ’NÜN İKİZ KARDEŞİ

Saldırıyla ilgili ilk açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyareti sonrası konuşan Bakan Çavuşoğlu Diyarbakır’daki saldırıyla ilgili “FETÖ’nün ikiz kardeşi PKK saldırılara başladı. Milletimiz hiç merak etmesin. Gereken operasyonlar yapılıyor” dedi.

serefsizler-yine-saldirdi-kapak
GAFFAR OKAN’IN EKİBİNDEYDİ

Hainlerce hedef alınan trafik merkezine ismi verilen Şehit Murat Uçar 1999 yılında uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda şehit olmuştu.

murat-ucarO dönem Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olan Gaffar Okan’ın yakın çalışma ekibinde yer alan Uçar’ın ismi sonraki yıllarda yapılan binaya verilmişti.

BİR SALDIRI GİRİŞİMİ DE TUNCELİ’DE

Öte yandan Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde teröristlerce karayoluna tuzaklanan el yapımı patlayıcı, güvenlik güçleri tarafından tespit edilerek imha edildi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

Ovacık-Tunceli karayolunun 3’üncü kilometresindeki Aksu Deresi Mevkii’nde, PKK’lı teröristler tarafından yola tuzaklanan 350 kiloluk el yapımı patlayıcı, güvenlik güçlerince dün akşam saatlerinde tespit edildi. Bunun üzerine karayolunu çift yönlü olarak trafiğe kapatan güvenlik güçleri, il merkezinden gelen bomba imha uzmanları ile bomba tuzaklanan bölgeye gitti.

Bu sabah erken saatlerinde alınan sıkı güvenlik önlemlerin ardından yola yerleştirilen 350 kiloluk el yapımı patlayıcı, kontrollü olarak imha edildi. Şiddetli patlamayla birlikte 5 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde çukur oluştu. Oluşan çukurun Karayolları ekiplerinin yaptığı çalışmayla kapatılması ardından, Ovacık-Tunceli karayolu, yeniden ulaşıma açıldı.