Sözcü Plus Giriş

İçişleri’nden Demirtaş, Baluken ve CHP’li Tanrıkulu için suç duyurusu

İçişleri Bakanlığı, Hurşit Külter'in kaçırılması iddialarını propaganda aracı olarak kullandığı gerekçesiyle, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili Baluken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu ve Külter'in avukatı Mesut Gerez hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Demirtaş ve Baluken cezaevinde bulunuyor. Sözcü'ye konuşan CHP'li Sezgin Tanrıkulu ise hükümetin tek bir beyan için, 10 ayrı suç duyurusunda bulunduğuna dikkat çekerek, “bunlarla bizi yıldıramazlar” dedi.

14:54 -
İçişleri’nden Demirtaş, Baluken ve CHP’li Tanrıkulu için suç duyurusu

İçişleri Bakanlığı tarafından, DBP Şırnak il yöneticisi Hurşit Külter’in Şırnak’ta kaçırılarak gözaltında tutulduğu, işkence gördüğü ve infaz edilmek istendiği yönündeki iddiaları propaganda aracı olarak kullandığı gerekçesiyle, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili Baluken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu ve Külter’in avukatı Mesut Gerez hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığına bulunulan suç duyurusunda Demirtaş, Baluken, Tanrıkulu  ile Gerez’in, Türk Ceza Kanunu’nun, “suç uydurma”, “adil yargılamayı etkilemeye  teşebbüs”, “yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs”, “halkı kin ve düşmanlığa  tahrik veya aşağılama”, “suç işlemeye tahrik”, “kanunlara uymamaya tahrik” ile  “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını  aşağılama” suçları ile Terörle Mücadele Kanununun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmaları istendi. Demirtaş ve Baluken geçtiğimiz cuma günün düzenlenen HDP operasyonu sonucu tutuklanarak cezaevine konmuştu.

Hurşit Külter aylar sonra Kerkük'te ortaya çıkmıştı.

Hurşit Külter aylar sonra Kerkük’te ortaya çıkmıştı.

KAYBOLDUĞUNU SANILIYORDU AMA IRAK’TA ORTAYA ÇIKTI

27 Mayıs 2016’dan bu yana kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter Ekim ayının başında Irak’ın Kerkük kentinde ortaya çıkmıştı. Şırnak Valiliği, o dönem Külter’in gözaltına alındığı iddialarını yalanlamıştı. Külter’in kaybolduğu sanılan 27 Mayıs 2016 gününden bu yana özellikle sosyal medyada yetkililere “Hurşit Külter Nerede?” sorusu yöneltilmiş, sosyal medyada #HurşitKülterNerede etiketi ile kampanyalar yürütülmüştü. Cumartesi Anneleri de her hafta ısrarla Hurşit Külter’in akıbetini sormuşlardı. Milli Savunma Bakanlığı, gözaltı iddialarını araştırmak üzere Şırnak’a bir müfettiş gönderdiğini açıklamıştı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu da Hurşit Külter ile ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunmuş ve konuşu Meclis gündemine taşımıştı.

CHP’Lİ TANRIKULU: YILDIRAMAZLAR…

İçişleri Bakanlığı’nın hakkında Hurşit Külter’in kaybolması konusundaki beyanları nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hükümetin tek bir beyan için, 10 ayrı suç duyurusunda bulunduğuna dikkat çekerek, “bunlarla bizi yıldıramazlar” dedi.

ZEYNEP GÜRCANLI/ANKARA

FOTO:DHA/Arşiv- Tanrıkulu, İçişleri'nin suç duyurusu ile ilgili "bizi yıldıramazlar" dedi.

FOTO:DHA/Arşiv- Tanrıkulu, İçişleri’nin suç duyurusu ile ilgili “bizi yıldıramazlar” dedi.

Tanrıkulu Sözcü’ye yaptığı açıklamada, kendisinin daha önce avukat, şimdi de milletvekili olarak “insan hakları savunucusu” olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi; “Ben insan hakları savunucusuyum. Aynı zamanda da milletvekiliyim. Bu tür suç duyurularından çekinmem. Hakkımda buna benzer çok suç duyurusu yapıldı, çok da yargılandım. Hepsinden de beraat ettim” dedi. Hakkındaki İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan suç duyurusunu “yıldırma çabası” olarak nitelendiren Tanrıkulu, “Yıldırma taktikleri, tehditler, açılan davaların hiçbiri bizi yıldıramaz. Bu suç duyuruları, hak arama ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskının ifadesidir” dedi. Hurşit Külter’in sokağa çıkma yasağının uygulandığı bir yerde kaybolduğunun iddia edildiğini hatırlatan Tanrıkulu, “Külter’in kaybolduğunu söyleyen ailesinin ve avukatlarının bu kaygılarını dile getirmemiz, sormamız meşru bir yol. Ama bir beyana ceza yasasının 10 maddesinden suç duyurusunda bulunulması da bu hükümete özgü bir şey olsa gerek” diye konuştu.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:42 12.11.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more