Sözcü Plus Giriş

Su patlağının ortaya çıkardığı lahitten servet çıktı

Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan 3 lahitten ikisi dün açıldı. Lahidin birinden altın takılar çıkarken, diğerinde değerli eşya bulunmadı. Üçünçü lahit ise bugün açılacak.

14:17 -
Su patlağının ortaya çıkardığı lahitten servet çıktı

Kemer Köyü’ne su akışını sağlayan su borusundaki patlağı onarmak için geçtiğimiz Pazartesi günü kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan 3 lahit için Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekibinin başlattığı kurtarma kazısı sürüyor.

Foto: DHA

Foto: DHA

Tamamen gün yüzüne çıkarılan lahitlerin, bölgeye 2 kilometre mesafedeki Parion Antik Kenti’nin Nekropolünün uzantısı olduğu tahmin ediliyor. Jandarmanın, güvenlik şeridiyle çevirdiği alanda yürütülen kurtarma kazısı sırasında, kazı ekibi tarafından lahitlerden ikisi dün açıldı.

Foto: DHA

Foto: DHA

İlk lahidin içinden bir avuç altın boncuk, yüzük, 3 adet mermi çekirdeği büyüklüğünde altın materyal, 2 adet broş, sapsız bir ayna çıktı. Diğer lahitten ise değerli bir eşya çıkmadı.

Foto: DHA

Foto: DHA

Kazı ekibinin, üçüncü lahidi ise bugün açacağı belirtildi. Lahitlerle ilgili tarihlendirmenin ise yapılacak detaylı incelemenin ardından kesinlik kazanacağı öğrenildi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more