Sözcü Plus Giriş

Sultanahmet saldırısının benzeri mi?

İstanbul'daki bombalı saldırının, kısa süre önce Sultanahmet'te meydana gelen saldırının bir benzeri olabileceğine ilişkin bilgiler geliyor.

Güncellenme: 13:33, 19/03/2016
Sultanahmet saldırısının benzeri mi?

Edinilen bilgiye göre, canlı bomba İstiklal Caddesi’ne açılan Balo Sokak’ta, İsrailli bir turist kafilesinin arasına girerek kendisini patlattı. Olayda yaralanan 36 kişinin arasında İsrail vatandaşlarının olduğu belirtilirken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yaralananların 12’sinin yabancı uyruklu olduğunu söyledi. Bu açıklamanın hemen ardından ise İsrail Başkonsolosluğu saldırıda İsrail vatandaşlarının yaralandığını doğruladı.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA  

YARALILAR’DAN 3’Ü İSRAİLLİ

İlk bilgilere göre, saldırıda yaralananların 3’ü İsrail vatandaşı. Terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın, İsrailli bir turist kafilesi arasına girdiğine ve kendisini orada patlattığına ilişkin görgü tanığı yorumları da bulunuyor. 

SULTANAHMET SALDIRISINI IŞİD BENZER ŞEKİLDE YAPMIŞTI

Sultanahmet saldırısı da, Alman bir turist kafilesinin arasına girerek kendisini patlatan bir canlı bomba tarafından gerçekleştirilmişti. Oradaki saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği belirlenmişti.

ALMAN UYARISININ “OLASI IŞİD EYLEMİNE” İLİŞKİN OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Almanya, İstiklal’deki patlamadan iki gün önce hem Ankara’daki Büyükelçiliği’ni, hem de terör saldırısına çok yakın konumdaki İstanbul Başkonsolosluğu’nu “gelen terör eylemi istihbaratları” nedeniyle kapatmıştı.

Alman resmi makamları, terör eylemi istihbaratı konusunda herhangi bir detay vermedi.
Ancak Alman basını, istihbaratın aşırı dinci bir terör örgütünün eylemine ilişkin geldiğini duyurmuştu.

ALMAN BASINI “İSTİHBARAT MİT VE CIA’DAN” HABERİ YAPMIŞTI 

MİT VE CİA’DAN

Alman Spiegel Online, terör örgütü IŞİD tarafından Alman diplomatik temsilciliklerine saldırı yapılacağına dair uyarının Alman istihbaratına CIA, MİT ve Peşmerge istihbaratından iletildiğini yazdı.

TERÖRİSTİN FOTOĞRAFI BİLE İLETİLMİŞ

Spiegel haberinde, Terör saldırısı olacağı yolundaki bilgi ile birlikte saldırıyı gerçekleştirmesinden şüphelenilen bir kişinin ismi ve fotoğrafının da Alman makamlarına iletildiği öne sürüldü. Saldırının 17-20 Mart tarihleri aralığında olabileceğinin bildirilmesi üzerine Alman Dışişleri Bakanlığı'nın tedbir amaçlı kapatma kararı aldığına vurgu yapılan haberde, İncirlik Üssü'nde görev yapan Alman askerleri için de alarm durumunun geçerli olduğu bilgisi yer aldı.

 

 

Yayınlanma Tarihi:13:15,