Sözcü Plus Giriş

Suriye`den atılan Katyuşa füzesi okulun bahçesine düştü: 1 ölü, 1 yaralı (Yeniden)

Suriye`den atılan Katyuşa füzesi okulun bahçesine düştü: 1 ölü, 1 yaralı (Yeniden)

Güncellenme: 14:13, 18/01/2016
Suriye`den atılan Katyuşa füzesi okulun bahçesine düştü: 1 ölü, 1 yaralı (Yeniden)

Hasan KIRMIZITAŞ- Reşit ÇELEBİOĞLU KİLİS, (DHA)- SURİYE`den IŞİD ile muhalif grupların çatıştığı bölgeden ateşlenen 3 Katyuşa roketatar mermisinden 1`i kent merkezindeki Eyüp Gökçeiman Ortaokulu bahçesine, 2`si ise boş araziye düştü. Okul bahçesinde büyük bir çukur oluşurken buradaki temizlik görevlisi 32 yaşındaki Ayşegül Polat yaşamını yitirdi, 7`nci sınıfta okuyan kız öğrenci G.C. yaralandı. Suriye`den ilk kez Katyuşa mermisinin atıldığı Türkiye`nin misliyle karşılık verdiği patlama sonrası eğitime ara verilen okulun camları kırıldı, duvarları yıkıldı. Ağaçlar devrildi, park halindeki bir cip kullanılamaz hale geldi.
Olay, bugün saat 09.30 sıralarında Suriye sınırına 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mehmet Saraç Çavuş Mahallesi`nde meydana geldi. Suriye`den ateşlenen çok mermili roketatar olan Katyuşa füzesinden 1`i Eyüp Gökçeiman Ortaokulu`nun bahçesine, 2`si ise 4 okulun bulunduğu bölgedeki boş araziye isabet etti. Roketatar mermisinin büyük gürültüyle düştüğü Eyüp Gökçeiman Ortaokulu`nun bahçesinde bulunan temizlik görevlisi Ayşegül Polat yaşamını yitirirken, aynı okulun 7`nci sınıf öğrencisi G.C. ise yaralandı. Polat`ın cesedi, otopsi için morga konulurken, yaralı öğrenci kısa sürede sevk edilen ambulansla Kilis Devlet Hastanesi`ne kaldırıldı. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan kız öğrenci ameliyata alındı.
DUVARLAR YIKILDI, CAMLAR KIRILDI
İhbar üzerine olay yerine çok sayıda güvenlik, sağlık, itfaiye ve kurtarma görevlisi sevk edil, öğretmenler öğrencileri tahliye ederek bölgeden uzaklaştırdı. Olayın olduğu sırada öğrencilerin sınıflarda derste bulunması, facianın büyümesini önlerken, okulun camlarının tamamının kırıldığı ve merminin düştüğü alanda büyük bir çukur oluştuğu görüldü. Ayrıca füzenin düştüğü okulun bahçesindeki bazı ağaçlar devrildi, park halindeki bir cip de kullanılamaz hale geldi. Aynı bahçede bulunan Nazlı Ömer Çetin İlkokulu`nun camları ve duvarları da hasar gördü.
Güvenlik güçlerinin olay yerindeki ilk incelemesi ardından Katyuşa füzesi olduğu belirlenen merminin düştü okulun bahçesinde ve çevresinde kanıt topladı.
KİLİS VALİSİ İNCELEME YAPTI, OKULLAR TATİL EDİLDİ
Olay sonrası Kilis Valisi Süleyman Tapsız, füzenin isabet ettiği okulun bahçesinde incelemelerde bulunarak güvenlik güçlerinden bilgi aldı. Vali Tapsız`ın, olay sonrası okula akın eden velilerle görüştüğü bölgedeki eğitim kurumlarında eğitime güvenlik nedeniyle ara verildi.
VALİLİK: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
Kilis Valiliği, olay sonrası yaptığı açıklamada Suriye`den atılan 3 roket mermisinden 1`inin okula isabet ettiğini duyurarak, 1 kadın görevlinin öldüğünü, 1 öğrencinin de yaralandığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:
"18.01.2016 tarihinde saat: 09.30 sıralarında Suriye’den geldiği tahmin edilen 3 roket mermisinden 2’sinin boş araziye düştüğü, 1 roket mermisinin ise 4 okulun bulunduğu okullar bölgesindeki Nazlı Ömer Çetin İlkokuluna isabet ettiği anlaşılmıştır. Patlama sonucunda okulda görevli olan 1 bayan hizmetli hayatını kaybetmiş, diğer okuldaki 7`nci sınıfta okuyan bir kız öğrencimiz yaralı olarak Kilis Devlet Hastanesine kaldırılarak ameliyata alınmıştır. Olayda hayatını kaybeden personelimize Allahtan rahmet ve yaralı öğrencimize acil şifalar dileriz."
SURİYE`DEN TÜRKİYE`YE ATILAN İLK KATYUŞA FÜZESİ
Suriye`den atılan ilk Katyuşa füzesi olan olay sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından roketatar mermilerinin geldiği Suriye yönüne misliyle karşılık verildi. Sınır hattındaki topçu birlikleri Suriye`ye angajman kuralları çerçevesinde misliyle top atışı yaptı.
FÜZENİN GELDİĞİ BÖLGE IŞİD, FETİH ORDUSU VE PYD ÜÇGENİNDE
Füzenin düştüğü Mehmet Saraç Çavuş Mahallesi`nin yaklaşık 8 kilometre uzağında bulunan Azez kasabasının kontrolü Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor. Ancak Azez`in yaklaşık 10 kilometre batısındaki bölgelerde kontrolü IŞİD, yaklaşık 8 kilometre doğusunda ise kontrolü PYD`de bulunan Afrin yer alıyor. Azez`de çeşitli muhalif grupların oluşturduğu Sultan Murad Tümeni`nin de dahil olduğu Fetih Ordusu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. IŞİD`in kontrolündeki bölgelere 25-30 kilometre uzaklıkta bulunan okulun çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
DHA