Sözcü Plus Giriş

Sürücülere ceza yağdı

İstanbul'da son bir haftaki trafik denetimlerinde tam 51 bin 600 ceza kesildi.

Güncellenme: 13:27, 20/02/2016
Sürücülere ceza yağdı

İstanbul polisi, bir haftalık trafik uygulamalarında, 51 bin 600 sürücüye işlem yaptı. Denetimlerde, en fazla ceza kesilen kural ihlali, “yasak park” oldu
Habip ATAM/İSTANBUL

FOTO:DHA/Arşiv – İstanbul’da kurallara uymayan sürücülere ceza yağdı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, trafik kazalarına ve kurallara uymayan sürücülere engel olmak için, 7-14 Şubat tarihleri arasında kent içinde belirlenen noktalarda uygulama yaptı. Planlı olarak yapılan denetimlerde, farklı ihlaller sebebiyle çok sayıda ceza kesildi. Bir haftalık dönem içerisinde, en fazla ceza yazılan ihlal, “Yasak park” oldu. Trafiği engelleyecek noktalara, ya da “Park yapılamaz” levhasının bulunduğu yollara, araçlarını bırakan 13 bin 215 kişi işlem yapıldı. Yedi günlük uygulamalarda, “Hız limitini aşan” 8 bin 813 sürücüyle; trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemelerine uymayan 8 bin 639 araç kullanıcısına para cezası uygulandı. Kontrol noktalarından geçerken, cep telefonuyla konuşan 2 bin 800 sürücü ve emniyet kemeri takmayan bin 417 kişi de polisin dikkatinden kaçmadı. Ayrıca, kırmızı ışıkta durmayarak, insan hayatını hiçe sayarak yoluna devam eden 4 bin 373 sürücü, alkol aldıktan sonra direksiyon başına geçen 310 kişiye de ceza işlemi yapıldı.

HATA AFFEDİLMEDİ

Trafik ekiplerince yürütülen çalışmalarda; taşıma kapasitesini aşan ve hata yapan sürücü ve firmalar da affedilmedi. Çalışmalarda; 610 araç sürücüsüne, fazla yolcu taşımaktan, 110 ağır taşıt sürücüsüne ve firmaya, tonaj sınırının aşılmasından, 125 araç sürücüsüne korsan taşımacılık yapmaktan, 104 motosiklet sürücüsüne koruma başlığı, gözlüğü bulundurmamak ve kullanmamaktan, 319 araç sürücüsüne şerit ihlali yapmaktan, 10.765 araç sürücüsüne ise Karayolları Trafik Kanunu'nun diğer maddelerinden ceza kesildi.

KAZALARDA 4 KİŞİ ÖLDÜ

Polisin denetim yaptığı Şubat Ayı'nın 2'inci haftasını kapsayan dönemde, polis kontrolündeki bölgede; 467 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 4 kişi yaşamını kaybederken, 203 kişi de yaralandı.

Yayınlanma Tarihi:13:15,