Sözcü Plus Giriş

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında kültürel işbirliği

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında kültürel işbirliği antlaşması imzalandı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “İmzalayacağımız kültürel uygulama programının sanatçılarımıza, kültür adamlarımıza yeni ufuklar açacağına inanıyorum” dedi.

Fırat TUR
Güncellenme: 14:33, 30/09/2016
Suudi Arabistan ile Türkiye arasında kültürel işbirliği

Türkiye ile Suudi Arabistan, kültürel ve sanatsal işbirliğini artırıyor. İki ülke arasındaki kültürel işbirliği antlaşması Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Adel bin ZAid Al-Toraifi arasında imzalandı. Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, bugün imzalanan antlaşma uyarınca 2017-2018'de Türkiye'de Suudi Arabistan, Suudi Arabistan'da ise Türkiye yılı gerçekleştirilecek.

‘ORTAK ETKİNLİKLER ARTACAK’

Önümüzdeki aylarda iki ülke arasında kültürel ve sanatsal etkinliklerin artacağını söyleyen Bakan Avcı, “İnşallah önümüzdeki aylarda, yıllarda Türkiye ile Suudi Arabistan arasında gerek kültür gerekse sanat alanında ortak etkinliklerin nasıl arttığını hep birlikte göreceğiz. İmzalayacağımız kültürel uygulama programının sanatçılarımıza, kültür adamlarımıza yeni ufuklar açacağına inanıyorum” dedi.
Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Adel bin Zaid Al-Toraifi de törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasında sergiler, karşılıklı sanatçı ziyaretleri ve çeşitli etkinlikler planladıklarını belirterek, bu anlaşmanın kâğıt üzerinde kalmayacağının altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığında imzalanan antlaşma; kültürel tanıtım ve festivaller, müzik ve sahne sanatları, edebiyat, kütüphaneler, kültürel mirasın korunması ve restorasyonu, çocuk kültürü, plastik sanatlar, kültürel ve sanatsal sergi malzemelerinin değişimi ile bireylerin ve grupların ziyaretlerini kapsıyor.

Yayınlanma Tarihi:14:27,