Sözcü Plus Giriş

Tahşiyecilere kumpas davası…

Tahşiyecilere kumpas davası...

Güncellenme: 16:16, 30/03/2016
Tahşiyecilere kumpas davası…

'Tahşiyecilere kumpas' kurulduğu iddiasıyla, aralarında Fethullah Gülen ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Yurt Atayün'ün de bulunduğu 10'u tutuklu 33 sanığın yargılandığı davanın 7'nci duruşması yapıldı. Duruşmada, geçmişte yayınlanan televizyon dizilerindeki olaylar da gündeme geldi.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tutuklu sanıklar Hidayet Karaca, Ali Fuat Yılmazer ve Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Tahşiye ve Rahle Yayınevi'nin sahibi Mustafa Kaplan'ın da aralarında bulunduğu bazı müştekiler de duruşmaya katıldı.
İddianamede, Samanyolu TV'de yayınlanan "Şefkat Tepe" ve "Tek Türkiye" dizilerindeki 'Karanlık Kurul' bölümlerinin senaryosunu yazdığı ileri sürülen eski emniyet müdürü tutuksuz sanık Bayram Özbek savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Özbek, 2003-2004 yıllarında "Kurtlar Vadisi" dizisi için yapımcı yönetmen Osman Sınav'a asistanlık yaptığını, sadece dizide geçen polisiye olaylarda danışmanlık yaptığını, bunun da "kelepçe nasıl takılır, suçlu nasıl yakalanır, silah nasıl tutulur?" şeklindeki ayrıntılar olduğunu anlattı. Özbek, bunu yaptığı için, hakkında "İstihbarattan bilgi alıyor" dedikodusu çıkarıldığını söyledi.

"TALİMAT VERSEM, SENARYO MU YAZARIM? GİDER TALİMATI DOĞRUDAN VERİRİM"
İddianamede, kendisinin senaryosunu yazdığı belirtilen dizilerde "Tahşiye" sözcüğünü kullanarak bu gruba yönelik operasyonları başlattığı iddialarına da değinen Özbek, "Asıl kumpas iddianamenin kendisidir. Ben talimat versem, senaryo mu yazarım? Gider talimatı doğrudan veririm. Çok gülünç bir iddia bu. Sanıklardan sadece Kazım Aksoy'u tanırım, diğerlerini tanımıyorum. Karanlık Kurul konseptine zaten eskiden de karşı çıkardım. Çünkü bu tür konseptler filmin ruhuna ve hikayeye terstir. Sanatsal değeri sıfırdır. Muhtemelen benzer diğer dizilerle rekabet etmek ve reyting almak için yapılmıştır. Ama kesinlikle yanlış bir sistemdir" dedi.

HAKİM: 'SENARYOYU SİZ Mİ YAZDINIZ?' MESAJINA, NEDEN OPERASYON BAŞLADIKTAN SONRA CEVAP VERDİNİZ?
Üye hakimin, aleyhine ifade veren kişilerin beyanlarında senaryoyu kendisinin yazdığını belirtmesi üzerine Bayram Özbek, aleyhine ifade veren iki gazetecinin zamanında işsiz olduklarını, daha sonradan ödüllendirildiklerini belirtti. Bunun üzerine hakim Bünyamin Karakaş'ın, "Üyesi olduğunuz Sinematurk adlı sitede, Tarık Şahin adlı kişi, 'Karanlık Kurul'u siz mi yazıyorsunuz?' diye size soruyor. Siz de 2 yıl sonra, yani operasyon başladıktan sonra cevap yazarak, 'Ben yazmıyorum, 'Nakkaş' yazıyor demişsiniz. Bu kadar geç cevap vermenizin nedeni nedir?" sorusuna karşılık Özbek, "24 Nisan 2014'teki mesaja yazdığım cevap, savcılık tarafından kasıtlı olarak görünmüyor. Farz edin ki mesaja cevap yazmadım. Ne olacak, suç mu işlemiş olurum? Sinematurk'un 500 bin üyesi var. Herkes her şeyle ilgili yorum yapabilir" diye konuştu.

HAKİM: 'TAHŞİYECİLERE OPERASYON YAPILACAK' ŞEKLİNDE REPLİKLER GEÇİYOR OLMASI NORMAL Mİ?
Söz alan sanık avukatlarından Fikret Duran'ın, "Senaryoda, kelimelerin kullanılmasını yasaklayan bir kanun mu var?" diye sorması üzerine üye hakim Cem Karaca, "Bir dizide, toplumun henüz hiç duymadığı ve sadece Emniyet raporlarında geçen bir ismin, 'Tahsiyecilere operasyon yapılacak' şeklinde replikle geçiyor olması normal mi karşılanmalı?" diye karşılık verdi. Başkan Canel Rüzgar da, "Dizide, 'Onlar bizim üzerimize gelmeden biz onların üzerine gidelim'; sonra, 'Rahle mahle' gibi diyaloglar geçiyor" hatırlatması yaptı. Sanık Özbek ise "Replik hayatın gerçeğine dolaylı ya da dolaysız bir şekilde değindiyse, bunun yargılanması haksızlıktır. Dizi başka, hayat başka" dedi.

MÜŞTEKİ MUSTAFA KAPLAN: BEN BİR SENARYOYLA MAĞDUR OLDUM
Daha sonra müştekilerden Mustafa Kaplan mahkeme başkanından izin alarak, sanık Özbek'e hitaben, "Ortada bir senaryo var. 'Hayali bir senaryo' diyorlar. Orada kullanılan kelime benim yayınevimin ismi. Kimsenin bilmediği isim. Polis raporunda geçiyor sadece. Kullanılması sonrasında, yayınevi sahibi olarak biz operasyona maruz kalıyoruz. 16 ay tutuklu kaldım. Sanık, 'Senaryoyu ben yazmadım' diyor. Müslüman adamım, sözüne itibar ediyorum" dedi.
Kaplan, konuşmasının devamında Özbek'e, "Ben bir senaryoyla mağdur oldum. Senaryoyu yazanın Bayram Özbek olduğuna dair bana bilgiler geldi. İnternette araştırdım. Anadolu Ajansı'nda 2009 yılında yayınlanan haberde senaryonun sanık tarafından yazıldığı belirtiliyor. Haber, Zaman gazetesinde de kullanıldı. Sanık bu haberi bugüne kadar tekzip etti mi?" diye sordu. Özbek de, "Ben öyle bir haber görmedim. Görsem tekzip ederdim" dedi.

ALİ FUAT YILMAZER MÜŞTEKİYE TEPKİ GÖSTERDİ
Duruşmada, müdahil Kaplan'ın soru sormaya devam ettiği sırada ayağa kalkarak itiraz eden sanıklardan eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer, "Algı çalışması yapılıyor. Ben bu kişiyi tanıyorum. Beyefendiyi iyi bilirim, Sincan olaylarından beri MİT'le ilişkisini de bilirim" dedi.
Duruşma yarına ertelendi.

İDDİANAME…
İddianamede, Fethullah Gülen'e bağlı olan basın ve medya kuruluşları ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün değişik birimlerinde, farklı rütbelerde görev yapan polislerin, 2009-2010 yılında 'Tahşiye' ismi verilen gruba mensup olduğu iddia edilen kişilere yönelik soruşturma işlemlerinde kasten delil uydurduğu, kasten aleyhe algı oluşturduğu, soruşturmanın altyapısının tamamen Fethullah Gülen'in emir ve talimatları altında kasıtlı olarak oluşturulduğu belirtiliyor.

 

DHA