Sözcü Plus Giriş

Tarık Akan için Muhsin Ertuğrul’da tören

Hayatını kaybeden Türk Sineması'nın ünlü oyuncusu Tarık Akan için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlendi. Törene 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da geldi. Ailesinin isteği üzerine ünlü sanatçının cenazesi salona getirilmedi.

13:16 -

66 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Tarık Akan bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Tarık Akan için ilk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlendi. Ünlü sanatçının ailesinin isteği üzerine Tarık Akan’ın cenazesinin tören alanına getirilmedi. Törene Tarık Akan’ın ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri katıldı.

disk-ortaTören, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan gelen (DİSK) işçilerin sahnede açtıkları “Yoldaşımızı saygıyla anıyoruz” pankartı ile başladı.

Törene 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de geldi. Sezer alkışlar arasında sahneden törene katılan vatandaşları selamladı. ansCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törene katılanlar arasında yer aldı. Usta oyuncuya son görevini yerine getirmek için törene katılan Kılıçdaroğlu, Akan’ın aile yakınlarına baş sağlığı diledi.

tarikakankizi8801Törende Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül duygusal bir konuşma yaptı. Üregül, “Biz babamı kaybetmedik, kazandık. Türkiye Tarık Akan’ı kazandı. Düşüncesiyle, yaptıkları ile bize yol gösteren babam bayrağı bize devretti. Birdi üç olduk, hatta milyonlar olduk. Babam benim canım babam, sevgiyle sonsuzluğa…” diye konuştu.

rutkay-azizRutkay Aziz ise “Tarık sadece usta oyuncu, yakışıklı bir oyuncu değil, 25 yıldır demokratik, barıştan, demokrasiden yana katkı sağlamış bir insandır. Onu çok özleyeceğiz, Tarık'tan sonra fakirleştik. Işıklar içinde yatsın” dedi.

FOTO:SÖZCÜ- Salon tıklım tıklım dolmuş vaziyette...

FOTO:SÖZCÜ- Salon tıklım tıklım dolmuş vaziyette…

Tarık Akan’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren yakın arkadaşı sanatçı Zülfü Livaneli de “40 yıllık arkadaşım, dostum, hem çalışma arkadaşım. Birlikte onun başrol oynadığı filmlerin müziklerini yapmıştım. Birçok filmde beraber çalışmıştık. Onun dışında birçok eylemde birlikte bulunduk. Tarık bir can arkadaştı. Okulunun adı Taş Mektep’ti ama o yufka yürekli bir insandı. Starlığı elinin tersiyle itip, her şeyi yapabilecekken, Türkiye’nin en zengin insanı, en tanınmış, en yakışıklı insanı olabilme imkanı varken bunları elinin tersiyle itti. Hakiki sanat yoluna girdi. Bunu herkes yapamaz. Bazıları toprağa gömülür, bazıları halkın kalbine” dedi.

ZUHURATBABA’YA DEFNEDİLECEK

Tören esnasında Tarık Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’ye getirildi. Akan’ın cenazezi, burada kılınan ikindi namazının ardından Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedildi.

Son güncelleme: 07:52 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more