Sözcü Plus Giriş

TBB: Saldırının hedefi Türkiye Cumhuriyetidir, cevabı Türk milleti verecektir

TBB: Saldırının hedefi Türkiye Cumhuriyetidir, cevabı Türk milleti verecektir

Güncellenme: 12:56, 19/02/2016
TBB: Saldırının hedefi Türkiye Cumhuriyetidir, cevabı Türk milleti verecektir

 ANKARA, (DHA) – TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB), Ankara`daki Merasim Sokak`ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırının ardından bir açıklama yayımlayarak bazı gazetelere de ilan verdi. `Saldırının hedefi Türkiye Cumhuriyetidir. Cevabı Türk milleti verecektir. Çözüm çoğulcu-katılımcı demokrasidedir` başlığıyla yayımlanan açıklamada, saldırının en sert şekilde lanetlendiği belirtilerek "Zamanlaması, yeri ve hedefi; bu saldırının arka planında derin ve karmaşık bir kurgu olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, 78 milyon vatandaşımızın millet olma bilinciyle kucaklaşması halinde, sinsice yapılan planlar hedefine ulaşamayacaktır" denildi.

TBB tarafından Ankara`da düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin yayımlanan ve bazı gazetelere de ilan olarak verilen açıklama, şöyle:

"Türkiye Barolar Birliği olarak Ankara’daki hain saldırıyı gerçekleştirenleri ve arkasındaki karanlık odakları en sert şekilde lanetliyoruz.

1- Saldırının hedefi, bir bütün olarak ülkemizdir. Türk Milleti bu saldırıya karşı birlik olmak zorundadır.

2- Zamanlaması, yeri ve hedefi; bu saldırının arka planında derin ve karmaşık bir kurgu olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, 78 milyon vatandaşımızın MİLLET olma bilinciyle kucaklaşması halinde, sinsice yapılan planlar hedefine ulaşamayacaktır.

3- Millet olmak demek; kaderde, tasada ve kıvançta bir olmak demektir. Kısa vadeli iç siyaset hesaplarıyla kutuplaştırılmış, birbirine düşman haline getirilmiş bir millet, varlığına kasteden bir saldırı karşısında tek vücut olamaz. Tek vücut olmak demek, devleti yönetenlerin her yaptığını onaylamak veya her yaptığına karşı çıkmak demek değildir. Türkiye’nin milli menfaatleri her türlü siyasi hesabın üzerindedir.

4- Başta siyasi iktidar ve muhalefet olmak üzere, herkesin, devlet ile siyasi iktidarın farklı kurumlar olduğunu bilmesi ve buna göre davranması zorunludur. Devleti korumak, siyasi iktidar lehine çalışmak değildir. Siyasi iktidarı eleştirmek de devlete düşmanlık yapmak değildir.

5- Bizi millet yapan bağları korumanın vazgeçilmez şartı, adalete ve hukuk devletine güvenin tesis edilmesidir. Hangi siyasi düşünceden, mezhepten, dinden, etnik kökenden ve cinsiyetten olursa olsun her vatandaşımızın Türk Milletinin asli unsuru olmaktan gurur ve güven duyar hale gelmesi sağlanmalıdır. Devlet görevlileri, bu ilke çerçevesinde hareket etmelidir. Bunun için; bağımsız, tarafsız, adil yargılama yapabilen, savunmanın etkin ve eşit olduğu bir yargı sistemini acilen ve el birliğiyle kurmak zorundayız.

6- Amacımız, tüm kurum ve kurallarıyla işleyen çoğulcu-katılımcı demokrasinin inşasıdır. Ancak bu şekilde, milli birlik ve beraberliğimizi koruyabilir, `top yekûn saldırı`ya karşı `top yekûn cevap` verebiliriz.

Bu alçakça saldırıda şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asker ve sivil kıymetli mensuplarına Allah`tan rahmet, yakınlarına ve saldırının doğrudan hedefi olan Türk Milleti’ne başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Saygılarımızla"

 

 

 
DHA