Sözcü Plus Giriş

TBMM’de dokunulmazlık trafiği

TBMM'de, milletvekilleri hakkında hali hazırda Meclis'e gelmiş olan fezlekelerin yürürlüğe konulmasına ilişkin dokunulmazlık oylamasında sona gelindi. Oylamanın ikinci turu birazdan yapılacak.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 10:18, 20/05/2016
TBMM’de dokunulmazlık trafiği

Salı günü gerçekleşen ilk tur oylamada dokunulmazlıkların bir defaya mahsus olarak topluca kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin ilk turunda 350’den fazla oy çıkmış, referandum ihtimali belirmişti.  TBMM’de Anayasa değişikliklerinin kabulü için 367 vekilin oyu gerekiyor. 330-367 arası oy oranı ise, referanduma işaret ediyor.  İki maddeli geçici Anayasa değişiklik önergesi için Salı günü yapılan oylamada teklifin 1’inci maddesinin oylaması 350, 2. maddesi de 357 ‘evet’ oyuyla kabul edilmişti.

AKP İŞİ SIKI TUTUYOR; CHP’DE KAFALAR KARIŞIK

TBMM’de ikinci tur oylama öncesinde MHP ve HDP’nin tavırları belli. MHP, ilk oylamaya tam kadro katılmış, MHP’li vekiller evet yönünde oy kullanmışlardı. HDP’nin ise hayır oyu vereceği biliniyor.  Bu nedenle, gözler AKP’ye ve daha çok CHP’ye dönmüş durumda.  AKP, ikinci tur oylama öncesinde işi çok sıkı tutuyor. Vekillerin tümüne oylamaya katılmaları konusunda mesaj gönderildi. AKP Grup Başkanvekilleri de fire olmaması için teyakkuz halinde.

CHP’de ise kafalar karışık. CHP’de kimi vekiller dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişiklik paketinin referandum bandında kalması halinde, olası bir referandumun ülkeyi bölünmenin eşiğine getirebileceğinden endişe ediyorlar. Bu açıdan CHP’de evet oyu verecek vekillerin sayısının artabileceği ifade ediliyor.
Ancak CHP’de “kesin hayır” verecek ve bunu kamuoyuna açıklayan çok sayıda vekil de bulunuyor.

 REFERANDUM ÇIKARSA CHP İKİNCİ MADDE OYLAMASINDA “EVET” OYUNU ARTTIRABİLİR

CHP’nin yapılacak oylamada izleyeceği yöntem de hemen hemen belirlenmiş durumda. Geçici Anayasa teklifinin iki maddesi var. Dolayısıyla iki ayrı oylama yapılacak.
Siyasi kulislere göre, oylamanın ilk maddesinde çıkacak sonuç, ikinci madde için CHP’nin tutumunu değiştirmesine yol açabilir. Eğer ilk madde oylamasında yine 350 civarında “evet” oyu çıkarsa ve referandum olasılığı görünürse, CHP ikinci maddenin oylamasında “evet” oyunu attırıp, referandum yerine Anayasa değişikliğinin TBMM’den geçmesinin önünü açabilir. Bu çerçevede, ilk madde oylamasında “hayır” oyu verecek olan CHP’li 15 kadar vekilin oyunun rengini değiştirerek, referandumu ortadan kaldırıp, dokunulmazlık teklifinin 367 oyun üzerine çıkmasını sağlayabileceği ifade ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:10:16,