TEM’de korkutan denetim

Dün Sakarya'da nükleer atık nedeni ile bir çocuğun zehirlenmesinin ardından bugün TEM'de yapılan radyasyon denetimi, kontrol edilen araçlardaki yolculara panik yaşattı. Denetimin sebebi ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Nükleer Radyasyon Dedektörleri ve Uygulama Merkezinde (NÜRDAM) üretilen "Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü" ilk kez TEM Otoyolu’nda test edilmesiydi.

TEM’de korkutan denetim

Polis ekiplerinin yaptığı uygulamada kullanılan dedektörle araçlar didik didik arandı.

nukleer8802Bolu'da TEM Otoyolu Batı Gişeleri'nde polis ekiplerinin kurduğu uygulama noktasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Nükleer Radyasyon Dedektörleri ve Uygulama Merkezi'nde (NÜRDAM) üretilen “Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü” ilk kez kullanıldı. Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş ekiplerinin katıldığı uygulamada durdurulan araçlar radyasyon cihazının eğitimini alan polisler tarafından tarandı.

nukleer8803
Araçlarının küçük bir cihazla arandığını gören araç sürücüleri şaşkınlıklarını gizleyemezken daha sonra radyasyon tehlikesine karşı araçlarının tarandığını öğrenince uygulamadan memnun olduklarını dile getirdiler.
NÜRDAM tarafından Bolu İl Emniyet Müdürlüğü'ne 20 adet “Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü” verildiği öğrenildi.  İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...