TEOG sınavı öncesi okunacak dualar, ayetler (Sınavda başarı için hangi dua kaç kere okunmalı?)

TEOG sınavı öncesi okunacak dualar nelerdir? 2016-2017 eğitim öğretim yılı TEOG sınavı ilk oturumu bugün yapıldı. Yarın yapılacak ikinci oturum öncesi sınavda başarılı olmak, unutkanlığı azaltmak gibi şeyler için hangi duaları kaç kere okumak gerekir? İşte sınav öncesi okunması tavsiye edilen dualar...

TEOG sınavı öncesi okunacak dualar, ayetler (Sınavda başarı için hangi dua kaç kere okunmalı?)

TEOG sınavı öncesi hangi duaları okumak gerekir? TEOG sınavında ilk oturum bugün yapıldı. Yarın yapılacak ikinci oturum öncesi sınav girecek öğrenciler ve veliler, sınav önce okunacak dualar hangileridir merak ediyorlar. Bazı alimler tarafından tavsiye edilen sınav öncesi okunması gereken duaları ve ayetleri, ne zaman kaç kere okunması gerektiğini ve Türkçe okunuşları ile manalarını haberimizde sizler için derledik. Yarın TEOG sınavına girecek öğrenciler, haberimizdeki dualardan faydalanabildikleri gibi içten ve samimi bir şekilde dua etmeleri daha faydalıdır. İşte yarın gireceğiniz TEOG sınavı öncesi okuyabileceğiniz dualara örnekler…

SINAV ÖNCESİ OKUNACAK DUALAR

1 – Sınavda unutkanlığa karşı edilecek dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” On dokuz defa okunacak.

2 – İmtihana (Sınava girerken şu dua okunur:

“Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: “Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

3 – Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

“Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli ” (10 Kere)

ANLAMI: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

4 – Sınav başlayınca da şu dua okunur:

“Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

5 – Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur'an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr”

ANLAMI:“Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır”

6 – “Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

ANLAMI:Allah'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah'ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De'avat,90)

7 – Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...