TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? Heyecan had safhada

TEOG sonuçları bir milyonu aşkın öğrenci tarafından heyecanla bekleniyor. Peki, TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak?

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? Heyecan had safhada

8. sınıf öğrencileri dört gözle TEOG sonuçlarını bekliyor. TEOG sonuçları için ise henüz net bir tarih verilmedi. Geçen senelerde yapılan TEOG 1. dönem sonuçları yarı yıl tatilinden hemen önce yayınlanmıştı. Bu yıl da sonuçları yarıyıl tatilinden bir hafta önce açıklanması bekleniyor.

TEOG PUAN HESAPLAMA

Asıl puanınızı tabii ki MEB’in hesaplaması ortaya çıkartacak ama “teog-puan.hesaplama.net” adresindeki TEOG puan hesaplama robotu ile Ocak ayında açıklanacak sonuçlardan önce nihai puanınız hakkında bir fikir verecek rakamlara erişebilirsiniz.

Girdiğiniz sınavların soru kitapçıkları ve cevap anahtlarını kontrol ederek doğrularınızı ve yanlışlarınızı tespit ettikten sonra teog-puan.hesaplama.net adresindeki TEOG puan hesaplama aracına doğru ve yanlış sayınızı girip puanınızı hesaplayabilirsiniz. Ortak sınavlarda alınan puanlar ilgili dersin birinci veya ikinci yazılı puanı olarak e-Okul Sistemi'ne girilecek ve yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dâhil edilecektir.

Her dönem yapılan ortak sınavlar sonucunda derslerin AOSP puanları; Türkçe, matematik, fen bilimleri dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri için iki katsayısı ile o dersin puanı çarpılarak hesaplanır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf AOSP'si toplanacak, elde edilen toplam puan ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alımında kullanılan “ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan” hesaplanacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...